Čoraz viac výrobcom potravín postupne končia dlhodobé kontrakty na energie. Po vypršaní platnosti uzatvorených zmlúv musia platiť aktuálne ceny. Obnovenie výhodných dlhodobých kontraktov nie je v záujme plynární ani elektrární. „Ide o situáciu, ktorá nemá obdoby. Množstvo potravinárskych podnikov nebude schopných zabezpečiť si energie na výrobu potravín. Podniky všetky svoje úspory minuli počas pandémie, pretože nás štát vylúčil z pandemických pomocí a žiadnym spôsobom nám doposiaľ nepomohol,“ konštatuje Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).

Pre lepšiu predstavu ťažkej situácie. Menšia pekáreň mala uzatvorenú dlhodobú zmluvu a jednu MWh plynu nakupovala za 36 eur. Po vypršaní kontraktu musela prejsť na súčasnú spotovú cenu a za jednu MWh platí až 196 eur. Nárast nákladov o stovky percent zlikviduje podnikanie mnohých výrobcov potravín. „Situácia je neudržateľná a s vysokou pravdepodobnosťou čoskoro spôsobí obmedzenie výroby najmä menších pekární v regiónoch, ba dokonca zastavenie výrob,“ dodáva M. Lapšanský. Výrobcovia nemajú šancu premietnuť prudký rast nákladov do cien potravín. Bráni im v tom politika obchodných reťazcov, ktoré odmietajú predávať päťnásobne drahšie pečivo a výsledkom bude horšia kvalita mnohých výrobkov.

S podobnými problémami sa už verejnosť v minulosti stretla. Napríklad cena obľúbených rožkov ostala nezmenená. Len gramáž bola výrazne menšia a ľudia za tie isté peniaze dostali menej pečiva. Pri zložitejších potravinách zas mäso začala čoraz viac nahrádzať lacná sója. Výsledkom boli menej kvalitné a lacné výrobky. Tým sa len rozbehla séria negatívnych udalostí. Potom ako na domácom trhu skončili miestni výrobcovia prišlo k skokovému zdraženiu vybraných potravín. Obchodné reťazce totiž už nemali od koho lacno nakúpiť a tak museli akceptovať vyššie ceny zahraničných producentov. Zopakovanie podobného vývoja hrozí aj dnes.

Pomôže návrat k reforme

Výrobcovia potravín vidia riešenie ťažkej situácie v štátnej podpore. Slovenské elektrárne vyrábajú lacnú elektrinu. Len jej cena prudko stúpne potom, ako sa predá na burze v Nemecku. Prípadná tvrdá regulácia zo strany štátu môže zraziť obrovské náklady domácich výrobcov. Presnejšie zaradenie potravinárov medzi subjekty s regulovanou cenou elektriny a plynu.

Takéto riešenie ide proti liberalizácii európskeho trhu s energiami. Preto by vláda potrebovala na regulovanie cien súhlas Bruselu. Práve na kladné stanovisko sa čaká pri už ohlásenom zastropovaní cien elektriny pre domácnosti. Po jeho získaní nebudú bežní ľudia ani budúci rok platiť trhové ceny za elektrinu a plyn.

Súčasný vývoj cien je obrovským sklamaním. Liberalizácia energetického trhu mala priniesť nízke ceny pre všetkých. V realite sa udial presný opak. Za nečakaný vývoj môže obchodná vojna medzi západom a Ruskom a snaha o zelené hospodárstvo. Európska únia uvalením tvrdých sankcií prišla o lacné ruské energie. Nemci práve z plynu plánovali vo veľkom vyrábať elektrinu. Preto začali s odstavovaním atómových elektrární a výsledkom sú astronomické ceny elektriny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa