Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prihovorí poslancom Národnej rady. Urobí tak prostredníctvom videokonferencie. Prenos sa plánuje už na aktuálnej 65. schôdzi. TASR to potvrdila hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová s tým, že aktuálne dolaďujú technické riešenia prenosu a čas.

Komunikoval s viacerými krajinami

Záujem Zelenského mal tlmočiť predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi ukrajinský veľvyslanec Jurij Muška. Urobil tak pri otvorení výstavy v Národnej rady venovanej fotografiám, ktoré zobrazujú vojnové zločiny páchané na Ukrajine.

„Myslím si, že je to správne. Je dôležité, aby sme si uvedomili, že Ukrajina bojuje aj za nás, že to nie je len boj medzi Ukrajinou a Ruskom, že to nie je len špeciálna vojenská operácia. Tu sa nastavujú budúce dejiny, systém, ako sa budeme pozerať na krajiny, ktoré sa z ničoho nič rozhodnú zobrať si, odkrojiť kus územia inej krajiny," reagoval pre TASR Kollár na otázku, či je to správny krok. Poznamenal, že ide o dôležitý signál aj z pohľadu budúcnosti, že takéto postupy akejkoľvek krajiny voči inej sú neprijateľné.

Temín nie je jasný

Čo sa týka termínu Zelenského vystúpenia, podľa Kollárových slov je parlament trochu limitovaný aj tým, že sa nevie, kedy skončí rokovanie o žiadosti prokuratúry o súhlas na vydanie Roberta Fica (Smer-SD) do väzby. „Principiálne by som to chcel urobiť čo najskôr. Dáme si nejaké dva termíny, aby sme to vedeli spraviť," dodal pre TASR. Poznamenal, že v pléne na tento účel musia ešte zabezpečiť technické otázky, ako veľkú obrazovku, a tiež musí plénum odsúhlasiť Zelenského vystúpenie.

Zelenskyj sa od napadnutia Ukrajiny Ruskou federáciou prihovoril už viacerým národným parlamentom, ale aj protestujúcim na rôznych zhromaždeniach vo svete odsudzujúcich ruskú agresiu. Okrem iného sa spojil aj s poslancami Európskeho parlamentu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) počas brífingu po 76. rokovaní vlády SR v Bratislave v stredu 20. apríla 2022. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Slovensko je odhodlané pokračovať v podpore Ukrajiny