Slovensko je odhodlané pokračovať v podpore Ukrajiny prostredníctvom humanitárnej, ale aj vojenskej pomoci. Minister obrany Jaroslav Naď to vyhlásil po multilaterálnom rokovaní zameranom na podporu Kyjeva v priestoroch americkej leteckej základne Ramstein v Nemecku. TASR o tom informoval komunikačný odbor Kancelárie ministra obrany.

Dlhodobá podpora

„Ukrajina, ktorá sa vytrvalo bráni voči bezprecedentnej agresii Ruskej federácie, potrebuje silnú a dlhodobú podporu medzinárodného spoločenstva," uviedol Naď.

Šéf slovenského rezortu obrany zároveň informoval zahraničných partnerov o už poskytnutej pomoci zo strany Slovenska, ako aj o možnom predaji húfnic typu Zuzana 2.

„Rokovania o dohode sú v pokročilom štádiu, a ak k nej dôjde, sme pripravení uprednostniť dodanie tejto techniky pre Ukrajinu skôr, ako bude dodaná pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky," spresnil minister.

Komerčná spolupráca

V rámci dlhodobej podpory spomenul šéf slovenského silového rezortu aj komerčnú spoluprácu pri opravách ukrajinskej techniky v slovenských podnikoch obranného priemyslu či školenie personálu.

Utorkové stretnutie na základni Ramstein inicioval šéf Pentagónu Lloyd Austin. Podľa neho sa USA a ich partneri budú stretávať raz za mesiac, aby diskutovali o potrebách Ukrajiny v boji proti inváznym ruským jednotkám. Na stretnutí bol aj ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov.

Ďalšie dôležité správy

JB 21 Glasgow - Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas prejavu na klimatickom summite COP26 v Glasgowe 2. novembra 2021. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v utorok na klimatickej konferencii OSN v Glasgowe, ktorú označila za rozhodujúcu pre budúcnosť planéty. Varovala, že politici zatiaľ nedokázali prijať účinné opatrenia, ktoré by zvrátili prehlbujúcu sa klimatickú krízu. Podľa prezidentky hrozí Zemi
Neprehliadnite

Prezidentka vyzvala ruských vojakov a veliteľov, aby ukončili vojnu na Ukrajine