Predaj elektrických áut v Európskej únii dosiahol v roku 2022 nový rekord. Podľa Európskeho združenia výrobcov automobilov sa elektromobily na batérie vlani podieľali na predaji nových áut v EÚ 12,1 percentami v porovnaní s 9,1 percentami v roku 2021 a 1,9 percentami v roku 2019.  

Viaceré krajiny Európy chcú obyvateľov ku prechodu na elektromobil motivovať príspevkami v hodnote aj tisícok eur.

Kráľom rebríčka sa stalo Holandsko

Analytická spoločnosť Dataforce spracovala prehľad krajín s najvyššími dotáciami na nákup elektromobilov. Na spomínaný rebríček upozornil slovenský portál Techbyte, ktorý zahraničné dotácie porovnal aj s tými slovenskými.

Na prvej priečke, s najväčšími stimulmi, sa ocitlo Holandsko, ktoré na samotný nákup prispieva sumou 2 950 eur. V rámci daňovej úľavy z nákupu ponúka až 8 884 eur, pričom v súvislosti s cestnou daňou záujemcom o elektromobily ponúka daňovú úľavu vo výške 2 549 eur.

Na druhej priečke sa ocitlo Francúzsko, ktoré na kúpu elektromobilu prispieva sumou 5 000 eur. Daňová úľava z nákupu zas predstavuje 2 773 eur.

Nasleduje Nemecko, ktoré záujemcom o elektromobil síce neponúka daňovú úľavu z nákupu, no pri kúpe prispeje financiami vo výške 4 500 eur a z cestnej dane uľaví 487 eur.

Na štvrtom mieste sa ocitlo Poľsko, ktoré záujemcom o elektromobil ponúka dotáciu na nákup vo výške 3 969 eur.

Posledný balík sa vyčerpal za pár minút

Ako informuje Techbyte, Slovensko je jednou z mála krajín v celej Európskej únii, ktorá v súčasnosti neponúka stimuly na nákup elektromobilov.

Dva dotačné programy a balíky na podporu kúpy elektrických a plug-in hybridných vozidiel však máme na Slovensku už za sebou.

Portál Teslamagazin priblížil, že pokiaľ prvý sa v období slabého povedomia o elektromobilite a obmedzenej ponuky modelov nepodarilo minúť, druhý balík sa v roku 2019 vyčerpal v rámci predbežných registrácií za necelé 4 minúty od spustenia výzvy.

V súčasnosti je však Slovensko jednou z celkovo šiestich členských krajín Európskej únie, ktoré neponúkajú akékoľvek (alebo takmer žiadne) stimuly na nákup elektromobilov.

Ďalšie dôležité správy

Cars,Parked,In,Row,On,Outdoor,Parking
Neprehliadnite

Pozrite si, čo chystá Brusel. Staré autá nebudú lacné, raj elektromobilov padá, Čína striehne