Na Slovensku neplatí bezplatné cestovanie hromadnou dopravou pre celú verejnosť, no študenti a dôchodcovia túto výhodu majú. Vlakmi zadarmo chodia od novembra 2014, čo im v rámci sociálneho balíčka schválila vtedajšia vláda Roberta Fica. Premiér vtedy argumentoval úsporou finančných prostriedkov pre rodiny študentov a dôchodcov. Opatrenie malo zároveň zabezpečiť návrat ľudí na železničné trate.

Cestovanie vlakom zadarmo na Slovensku platí pre deti do šiestich rokov, študentov a žiakov denného štúdia, seniorov nad 62 rokov a poberateľov rôznych typov dôchodkov priznaných Sociálnou poisťovňou.

Čo je zadarmo pre obyvateľstvo, však musí finančne vykrývať Železničná spoločnosť Slovensko, ktorú dotuje štát. V čase extrémneho nárastu cien energií je to ozaj nákladná vymoženosť.

Pri pohľade na svet, prvým štátom, ktorý zaviedol verejnú dopravu úplne zadarmo, bol zhodou okolností štát, ktorý si to môže dovoliť. Ide o Luxembursko, veľmi malú, ale veľmi bohatú krajinu. V roku 2019 stála prevádzka vlakov, električiek a autobusov približne miliardu eur ročne, ale cestovné pokrývalo len štyri percentá, prípadne menej. Keďže ľudia preferovali cestovanie autom, vláda sa snažila o návrat ľudí do verejnej dopravy.

„Mobilita je jednou z najdôležitejších výziev ľudstva v 21. storočí,“ povedal podpredseda luxemburskej vlády François Bausch v deň, keď veľkovojvodstvo vo februári 2020 zrušilo cestovné vo verejnej doprave.

V mnohých ďalších kútoch Európy aj sveta môžu cestujúci, Slovákov nevynímajúc, využívať bezplatne niektoré druhy verejnej dopravy, prípadne zľavnené cestovanie. Prinášame prehľad, kde všade to je: