Už aj nebezpečný delta variant pochádzajúci z Indie zmutoval. Viacero krajín potvrdilo výskyt delta plus verzie, obsahujúcej mutáciu K417N. Niektorí vedci sa obávajú, že variant sa bude šíriť ešte rýchlejšie než pôvodný delta variant, píše portál cnbc.com.

Deltu plus prvýkrát popísali v britskom bulletine, ktorý vydal Public Health England. Článok vyšiel 11. júna. O štyri dni na to boli prípady variantu delta plus identifikované aj v USA (83 prípadov k minulému piatku), následne v Kanade, Indii, Japonsku, Nepále, Poľsku, Portugalsku, Rusku, Švajčiarsku a Turecku.

V samotnej Indii sekvencovali viac ako 40 prípadov v troch štátoch: Maháráštra, Madhjapradéš a Kérala (Maharashtra, Kerala a Madhya Pradesh). Indické ministerstvo zdravotníctva informovalo, že variant delta plus sa preukázal „zvýšenou prenosnosťou“. Častiam Indie, kde zdravotníci objavili tento variant, štát prikázal, aby testovali čo najviac ľudí a snažili sa o dôsledné trasovanie kontaktov. 

Znepokojujúca mutácia

Riziko delty plus môže spočívať v tom, že mutácia v sebe nesie všetky symptómy variantu delta a časť variantu beta, upozornil špičkový indický virológ Shahid Jameel. „Mutácia K417N je znepokojujúca a má nasledujúce vlastnosti: zvýšená prenosnosť, silnejšia väzba na receptory pľúcnych buniek, potenciálne zníženie odpovedí monoklonálnych protilátok,“ uvádza sa vo vyhlásení indického ministerstva zdravotníctva.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa