Poruchy sluchu, silné žalúdočné ťažkosti a tiež krvné zrazeniny spôsobujúce gangrénu. Aj takého príznaky, ktoré sa u pacientov s covidom doteraz bežne nevyskytovali, lekári v Indii spájajú s takzvaným delta variantom. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

U niektorých pacientov sa vyvinuli mikrotrombózy alebo malé krvné zrazeniny, ktoré boli tak závažné, že viedli k odumretiu postihnutého tkaniva a rozvoju gangrény, uviedol kardiológ z Bombaja Ganesh Manudhane, ktorý počas posledných dvoch mesiacov liečil v nemocnici Seven Hills Hospital osem pacientov na trombotické komplikácie. V dvoch prípadoch muselo dôjsť k amputácii prstov a chodidla. „Počas minulého roka som videl tri až štyri prípady a teraz je to jeden pacient týždenne,“ uviedol G. Manudhane.

Daily Life Amid Coronavirus Pandemic In India
Neprehliadnite

Nočná mora v epidémii: „Čierna pleseň“ zabíja a zohavuje Indov vyliečených z covidu

Chcú vedieť prečo

Poznamenal tiež, že je zmätený krvnými zrazeninami, ktoré vidí u pacientov v rôznych vekových skupinách. V minulosti nemali obdobné problémy. „Máme podozrenie, že by to mohlo byť kvôli novému variantu vírusu,“ uviedol. Vedci teraz zhromažďujú údaje, aby zistili, prečo sa u niektorých ľudí tvoria zrazeniny a u iných nie. Chcú tiež preveriť, prečo delta spôsobuje vážnejšie zdravotné komplikácie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa