Premiér Robert Fico ignoruje, že sa mu rúca vláda. Stanovisko prezidenta Andreja Kisku poskytol jeho hovorca Roman Krpelan. „Dnes doručil demisiu prezidentovi jeho bývalý blízky spolupracovník Marek Maďarič. Jeho dvaja koaliční partneri zvažujú, čo ďalej. Odpútavanie pozornosti konšpiračnými teóriami nezbavuje premiéra povinnosti riešiť hlbokú politickú krízu, alebo uvoľniť miesto niekomu, kto to dokáže. Prezident A. Kiska začne avizované rozhovory s reprezentantmi parlamentných strán v stredu,“ píše sa ďalej v stanovisku.

Strana Most-Híd vyzýva premiéra, aby svojimi slovami neznemožnil ďalšie rokovania o rekonštrukcii vlády. Slová, ktoré odzneli na tlačovej besede premiéra R. Fica, sú pre stranu Most-Híd nepochopiteľné a neakceptovateľné. Namiesto hľadania riešení na vzniknutú politickú situáciu hľadal premiér vinníka v zahraničí. Premiér zvolil nebezpečnú cestu, z ktorej už nemusí byť návrat, píše sa ďalej v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa strany Klára Debnár.

V demokratickej krajine je absolútne neprípustné, aby premiér šíril konšpiračné teórie. Vyplýva to z vyjadrení podpredsedníčky vlády, Mosta-Híd a ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.

„Premiér sa rozhodol, že bude cieliť na najnižšie pudy, ktoré sú atakované konšpiračnými teóriami. V demokratickej krajine to považujem za absolútne neprípustný a neakceptovateľný prejav premiéra. Pre mňa osobne je to absolútne neprijateľné,“ reagovala L. Žitňanská na pondelkové vyjadrenie premiéra Roberta Fica.

Správanie sa a výroky premiéra R. Fica pripomínajú takmer vo všetkom Vladimíra Mečiara. Vyhlásili to predstavitelia parlamentného opozičného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

„Premiér iba stupňuje konfrontáciu s prezidentom A. Kiskom. Vo veľkej miere mi to pripomína V. Mečiara. Aj vtedy sa stala vražda a hovorilo sa o temných silách zo západu. R. Fico je novodobý V. Mečiar a iba sa snaží odpútať pozornosť od seba samého, pretože je to práve on, kto je zodpovedný za túto situáciu,“ uviedol poslanec NR SR za hnutie Ján Budaj.

Podľa poslancov za hnutie si je aj líder jednej z koaličných strán Béla Bugár (Most-Híd) plne vedomý, kam takáto politika konšpirácií vedie. „Pán Bugár iste vie, kam takéto tvrdenia dostali Maďarsko z pohľadu vnímania krajiny v rámci Európskej únie,“ vyjadril možné obavy J. Budaj.

Premiér je nesvojprávny a veľmi vystrašený. Takto reaguje na vyjadrenie predsedu vlády podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) na sociálnej sieti Facebook.

„R. Fico práve obvinil na tlačovej besede prezidenta z účasti na dvojnásobnej vražde a destabilizácii štátu. Ten chlap sa podľa mňa chce vyhnúť base tým, že sa dá zatvoriť do blázinca,“ doplnil podpredseda SaS Ľubomír Galko na Facebooku.

Na premiérovo vyhlásenie reaguje aj hnutie Progresívne Slovensko, ktoré vo svojej reakcii uvádza, že ak niekto doteraz vytiahol meno George Soros na Slovensku, boli to buď fašisti, konšpirátori alebo ľudia s úmyslom zvrhnúť demokratický režim na Slovensku. R. Fico sa dnes zaradil do tejto spoločnosti.