Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck očakáva výrazné zrýchlenie výstavby veterných elektrární. Minister to vyhlásil po konferencii o urýchlení výstavby pevninských veterných elektrární.

„V schvaľovacom konaní je teraz asi deväť gigawattov,“ povedal Habeck o veterných elektrárňach.

V minulom roku Nemecko postavilo 551 pevninských veterných elektrární s inštalovaným výkonom 2 403 megawattov. Po odpočítaní odpojených veterných elektrární potom krajina vlani získala nové veterné zdroje s výkonom 2 137 megawattov.

Tempo schvaľovania a výstavby je nedostatočné

Zväz veternej energie BWE považuje tempo schvaľovania a výstavby za nedostatočné. Šéf zväzu Hermann Albers k stredajšej konferencii povedal, že niektoré otázky zostávajú stále nevyriešené. Problémom podľa neho nie je len pomalé schvaľovanie, ale aj zložité povoľovanie nadmerných transportov. Preto je potrebné upraviť predpisy tak, aby boli v celom Nemecku jasné a jednotné.

Habeck k tomu novinárom povedal, že jeho ministerstvo bude pracovať s regiónmi a energetickým sektorom na stratégii pre pevninské veterné elektrárne. Dokument by mohol byť zverejnený v apríli, v čase keď chce Habeck zorganizovať ďalšiu konferenciu.

Morské veterné parky

Popri pevninských veterných elektrárňach buduje Nemecko aj morské veterné parky, kde je ale tempo výstavby pomalšie. V minulom roku bolo do prevádzky uvedených 38 morských veterných elektrární s výkonom 342 megawattov.

Nemecká vláda počíta s tým, že do roku 2030 bude mať Nemecko pevninské veterné elektrárne s inštalovaným výkonom asi 115 gigawattov, teraz majú 58,1 gigawattov. Veterné parky v Severnom a Baltskom mori majú mať v tom čase výkon 30 gigawattov, zatiaľ čo aktuálne je to 8,1 gigawattov.

Ďalšie dôležité správy

Ministerský predseda vlády nemeckej spolkovej krajiny Dolné Sasko Stephan Weil
Neprehliadnite

Nemecká vláda svojou blokádou pokazila reputáciu krajiny v Bruseli, tvrdí Scholzov kolega