Nemecko spúšťa digitálne covidové certifikáty, ktoré ich držiteľom uľahčia nielen v Nemecku, ale v celej Európskej únii cestovanie a využívanie služieb.

Spokojný minister

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn na dnešnej tlačovej konferencii predstavil aplikáciu CovPass, do ktorej je možné potvrdenie o plnom očkovaní proti chorobe covid-19 vložiť.

koronavírus Nemecko testovanie
Neprehliadnite

Nemecko pre obavy z podvodov pri bezplatnom testovaní na covid sprísni kontroly

Spahn poznamenal, že spúšťanie bude postupné a že do aplikácie bude čoskoro možné nahrávať aj doklady o testoch a potvrdenie o prekonaní choroby.

,,Dámy a páni, vidíte spokojného ministra zdravotníctva," povedal Spahn na úvod tlačovej konferencie. Svoju spokojnosť vysvetlil poklesom infekčných čísel a stúpajúcim počtom očkovaných.

Atraktívnejšie očkovanie

V Nemecku je teraz podľa Inštitútu Roberta Kocha (RKI) sedemdňový priemer 19,3 nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov. Žiadny okres navyše nevykazuje týždenný priemer vyšší ako 100 a nad hodnotou 50 ich je aktuálne len jedenásť. Najmenej jednu dávku vakcíny v 83milionové krajine dostalo 39 miliónov ľudí, z ktorých takmer 20 miliónov je plne zaočkovaných.

JB 42 Stuttgart - Ľudia kráčajú po ulici Königstrasse v nemeckom Stuttgarte 27. mája 2021. Reštaurácie, hotely a obchody sa budú môcť opäť otvoriť, návštevníci však budú musieť byť zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 alebo sa budú musieť preukázať negatívnym testom.    FOTO TASR/AP

People are walking through Koenigstrasse street in Stuttgart, Germany, Thursday, May 27, 2021. Restaurants, hotels and retail are allowed to reopen - visitors must be vaccinated against the coronavirus or recovered f
Neprehliadnite

Nemecko podľa Inštitútu Roberta Kocha porazilo tretiu vlnu pandémie koronavírusu

,,Teraz máme nový nástroj, ktorý očkovanie ešte viac zatraktívni," povedal Spahn o aplikácii CovPass. Do nej je možné potvrdenie o plnom očkovaní nahrať cez QR kód od lekárov či očkovacích centier. Od pondelka budúceho týždňa začnú QR kódy o očkovaní vydávať aj lekárne.

,,Účelom je, aby si tento digitálny očkovací certifikát mohli overiť napríklad v Helsinkách, Amsterdame alebo na Malorke," uviedol Spahn.

Alternatívou je očkovací preukaz

Na preukázanie bude vedľa QR kódu v aplikácii nutné predložiť doklad totožnosti, napríklad občiansky preukaz alebo cestovný pas. Používanie digitálnej certifikátu nebude povinné, alternatívou zostáva medzinárodný očkovací preukaz.

Na zavedenie covidových certifikátov, ktoré uľahčia cestovanie po Európe, sa dohodli členské štáty EÚ, v stredu je potom definitívne schválil Európsky parlament.

Celoeurópskeho úrovni začnú certifikáty fungovať od júla, kedy krajina EÚ budú musieť uznávať všetky vakcíny schválené Európskou agentúrou pre lieky (EMA). Krajiny môžu dobrovoľne akceptovať aj ďalšie preparáty ako ruský Sputnik V.