Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová navrhuje aby sa vo verejných mobilných sieťach piatej generácie 5G od 1. januára 2026 nemohli používať kriticky dôležité komponenty od čínskych dodávateľov. Plánovaný úplný zákaz sa týka tzv. základnej sieťovej infraštruktúry operátorov Telekom, Vodafone a Telefónica. Informovala o tom agentúra DPA, ktorá sa odvolala na zdroje oboznámené s problematikou.

Prísny zákaz by sa mal zaviesť v regiónoch dôležitých z hľadiska bezpečnosti, ako sú Berlín, Porýnie a Porúrie. Cieľom je zabrániť rizikám, ktoré by mohli ohroziť činnosť vlády a poškodiť hospodárstvo. Na druhej strane, vo vidieckych regiónoch, kde sa používatelia často sťažujú na slabú sieť, sa obmedzenia tohto druhu nemajú uplatňovať.

V súvislosti s plánovaným zákazom vláda v Berlíne argumentuje ani nie tak hrozbami v podobe špionáže alebo hekerských útokov, ale predovšetkým rizikami súvisiacimi s príliš veľkou závislosťou od čínskych spoločností. Plánované zmeny chce ministerstvo vnútra koordinovať s ostatnými rezortmi spolkovej vlády, predovšetkým s ministerstvom hospodárstva a ministerstvom zahraničných vecí. Konzultácie by sa podľa DPA mali začať čoskoro.

Ďalšie dôležité správy

JB 27 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) sa rozpráva s nemeckým vicekancelárom a spolkovým ministrom hospodárstva Robertom Habeckom počas jeho príchodu na zasadnutie vládneho kabinetu v Berlíne 19. októbra 2022. FOTO TASR/AP 

German Chancellor Olaf Scholz, right, talks to Economy and Climate Minister Robert Habeck during the weekly cabinet meeting at the chancellery in Berlin, Germany, Wednesday, Oct. 19, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Nemecká vláda zablokovala prevzatie satelitného startupu KLEO čínskou firmou