Nemecká vláda chce údajne poskytnúť Ukrajine aj staršie tanky Leopard 1, avšak momentálne má problémy so zaobstaraním potrebnej munície. S odvolaním sa na vládne kruhy o tom v piatok informoval denník Die Süddeutsche Zeitung.

Problémom je chýbajúca munícia

Vláda v Berlíne podľa uvedených zdrojov schválila dodávku starších tankov typu Leopard 1 zo zásob zbrojárskeho priemyslu. Dodávky by sa mohli zrealizovať, keď budú tieto tanky opravené a pripravené na použitie. Problémom je však chýbajúca munícia kalibru 105 mm.

Brazília má síce veľké zásoby tejto munície, keďže v minulosti získala od Nemecka približne 250 tankov Leopard. Avšak vláda brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu ju poskytnúť odmieta.

Takisto je proti dodaniu streliva pre nemecké protilietadlové systémy Gepard. Nemecko požiadalo Brazíliu o 300-tisíc nábojov pre gepardy ešte vlani v apríli, teda krátko po vypuknutí ruskej invázie.

Nemecko schválilo dodávku tankov Leopard 2

Nemecká vláda v januári rozhodla, že Ukrajine dodá 14 moderných tankov typu Leopard 2 zo zásob nemeckých ozbrojených síl (Bundeswehru).

Berlín okrem toho už ukrajinským silám doručil 30 samohybných systémov Gepard a prisľúbil ďalších sedem. Munícia do týchto systémov však momentálne nepostačuje. Hoci zbrojárska spoločnosť Rheinmetall buduje závod na jej produkciu, výroba sa má spustiť až v júni, pričom prvá dodávka má byť pripravená až v júli.

Denník Die Welt konštatuje, že Rheinmetall a firma Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG) sú ochotné pripraviť desiatky tankov Leopard 1, ktoré by mohli dodať ukrajinským silám, ak by o ne prejavil Kyjev záujem.

Ďalšie dôležité správy

WA 21 archív Düsseldorf - Na archívnej snímke z 28. februára 2022 logo nemeckej zbrojárskej spoločnosť Rheinmetall v Düsseldorfe. Spoločnosť Rheinmetall vo štvrtok 15. decembra 2022 oznámila, že otvorí nové zariadenie na výrobu vybavenia pre samohybné protilietadlové systémy Gepard. Informuje o tom agentúra AFP s tým, že k tomuto kroku došlo po tom, čo Švajčiarsko tento rok zamietlo žiadosť Berlína týkajúcu sa dodania munície pre Gepardy Ukrajine.Toto zariadenie má byť dokončené v januári 2023 a
Neprehliadnite

Dopyt po munícii od začiatku vojny prudko vzrástol, Rheinmetall plánuje zvýšiť výrobu