Ak sa bude Nemecko len jednostranne zameriavať na solárnu, veternú energiu či zemný plyn, hrozí mu nedostatok energií. V „Stuttgartskej deklarácii“ na to upozorňujú profesori z viacerých nemeckých univerzít a technologických inštitútov. Zdôrazňujú, že rastúce ceny energií a znížená bezpečnosť dodávok negatívne ovplyvnia konkurencieschopnosť a prosperitu krajiny. Podľa vedcov neústupčivosť Nemecka pri vyraďovaní jadra situáciu ešte zhoršuje.

V tejto súvislosti pripomínajú aj to, že Európska únia najnovšie jadrovú energiu klasifikuje ako udržateľný zdroj energie a priradila ho k zeleným investíciám. Univerzitní profesori, ktorí sa pod deklaráciu podpísali, preto obhajujú, aby nemecké jadrové elektrárne nezastavili prevádzku.

Nemeckých poslancov žiadajú, aby okamžite zrušili zákony na postupné vyraďovanie atómovej energie, a aby opätovne preskúmali a vyhodnotili, ako by jadrové elektrárne po splnení všetkých bezpečnostných pravidiel mohli fungovať ďalej.

Univerzitní profesori odhadzujú zábrany a mierny tón

Nemecký Die Welt poukázal na značnú razanciu, s akou vedci žiadajú, aby sa krajina úplne nevzdávala jadrových elektrární. Podľa denníka to naznačuje, že vedci sú aktuálnou situáciou mimoriadne znepokojení a rozhodli sa konať, kým nie je neskoro.

Otvorene hovoria o tom, o čom mnohí, najmä zo Strany zelených, nechceli dlhodobo ani počuť – že energetická transformácia a prechod na alternatívne zdroje energií Nemecko neprivedie k lepšej budúcnosti, ale spôsobí mu viac problémov ako úžitku. Najmä tým, že krajina bude čeliť nedostatku energií.

Ešte začiatkom tohto roka kancelár Olaf Scholz hovoril o veľkých plánoch Nemecka na prechod k obnoviteľným zdrojom energie, keďže podľa neho jadrová energia nie je udržateľná a ani ekonomicky zmysluplná. Odvtedy sa však veľa vecí zmenilo, plynová kríza pre konflikt na Ukrajine zamestnáva všetky členské krajiny EÚ a nemecká vláda zverejňuje pravidelné návody na to, ako majú Nemci šetriť energiami, lebo ich bude žalostne málo.

Pôvodné plány na zatváranie elektrární sa majú prehodnotiť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa