Jadrová energetika nie je udržateľná a hospodársky zmysluplná.

Dnes to v debate s poslancami Spolkového snemu vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz. Nemecko v tomto roku odstaví svoje zostávajúce jadrové elektrárne a do roku 2030 chce navýšiť podiel obnoviteľných energetických zdrojov na 80 percent.

„ Jadrová energia nie je udržateľná. Nedáva ani ekonomický zmysel," povedal Scholz.

Tvrdá kritika jadra

Poukázal na to, že chod reaktorov nie je neobmedzený, žiada si značné investície a nutné ich počítať s jadrovým odpadom a možnými haváriami.

„Nemecko sa preto rozhodlo od jadra odstúpiť," pripomenul.

Na sklonku minulého roka Nemecko definitívne odstavilo tri jadrové elektrárne a posledné zostávajúce tri odpoja z prevádzky do konca tohto roka.

Odzvoní aj uhliu

Ďalším krokom na ceste k ekologickým energetickým zdrojom je uzavretie uhoľných elektrární, čo by vláda sociálneho demokrata Scholza urobila rada do roku 2030, kedy Nemecko chce mať 80 percent energie z obnoviteľných zdrojov.

Teraz Nemecko získava z obnoviteľných zdrojov 42 percent energie, takže navýšenie podielu na 80 percent do ôsmich rokov bude podľa ministra hospodárstva a ochrany klímy Roberta Habecka mamuťou úlohou.

Habeck na utorkovej tlačovej konferencii o stave energetickej transformácie povedal, že Nemecko bude na prechod potrebovať plynové elektrárne.

Habeck sa síce vyslovil proti jadrovej energetike, zároveň však povedal, že je nutné rešpektovať, ak niektoré krajiny na prechod k bezuhlíkovému hospodárstvu využijú jadro.

EBE 3 Brusel - Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton počas tlačovej videokonferencie v sídle EÚ v Bruseli 17. júna 2020. FOTO TASR/AP
European Commissioner for Internal Market Thierry Breton speaks during a video press conference at the EU headquarters in Brussels, Wednesday, June 17, 2020. (Kenzo Tribouillard, Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

V Európskej únii budú podľa eurokomisára Bretona potrebné rozsiahle investície do jadra