Nemecká Commerzbank sa zdráha predať svoje podiel v mBank poľskej vláde či poľským bankám pod vplyvom štátu, ako sú PKO Bank Polski a Bank Pekao, teda jednotke a dvojke na tamojšom trhu. Pre TREND to uviedli zdroje z poľského bankového prostredia.

Nemci podľa nich preferujú skôr zahraničných záujemcov ako napríklad rakúsku bankovú skupinu Erste Group. Hovorkyňa tejto banky pre TREND túto informáciu potvrdila. "Uvažujeme o kúpe mBank, keďže by to zapadalo do našej regionálnej stratégie," hovorí Carmen Staicu z Erste Group.

Predaj poľskej matky sa bude týkať aj jej slovenskej a českej pobočky. Klientov to hneď neovplyvní. "Všetky produkty a služby sú dostupné rovnako ako doteraz a pre našich klientov sa tak nič nezmenilo. Je potrebné doplniť, že podobné procesy často trvajú viacero mesiacov, v niektorých prípadoch dokonca rokov," dodáva Veronika Deckerová, ktorá komunikuje za mBank.

Aj poľské média píšu, že šéf poľskej mBank Cezary Stypułkowski pripustil, že by predal banku radšej niekomu z cudziny. To ide proti zámerom poľskej vlády na čele so stranou Právo a spravodlivosť, ktorá nedávno vyhrala voľby aj so sľubom, že dosiahne návrat poľských bánk do poľských rúk. Populizmus a ekonomický nacionalizmus fungujú spoľahlivo aj u našich severných susedov.

Poľská vláda však bola v septembri pri vyjadrení záujmu o kúpu banky zdržanlivá. Premiér Mateusz Morawiecki povedal, že o transakcii by sa malo rozhodovať na základe ekonomických kritérií.

Viacerí nápadníci

Keď Commerzbank oznámila, že sa chystá predať svoj skoro 70-percentný podiel v poľskej mBank za viac ako 2,6 miliardy eur, analytici odhadovali, že záujemcov o kúpu bude dosť.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa