„Žiadna strana v parlamentných voľbách nikdy nemala percentuálne taký vynikajúci výsledok. Ak sa potvrdí účasť, znamenalo by to, že sme získali osem miliónov hlasov,“ povedal po voľbách poľský premiér Mateusz Morawiecki. Vládna strana PiS získala viac ako 40 percent hlasov zúčastnených voličov a polepšila si oproti výsledku spred štyroch rokov o šesť percent. Prečo Poliaci volili najmä vládnu stranu Právo a spravodlivosť (PiS)? Nemali silnú alternatívu a uverili jej sľubom.

Sociálne podplácanie zafungovalo

Vládna strana PiS zvolila pred voľbami dobrý mix sociálnych výhod pre rodiny a dôchodcov, konzervativizmu a boja proti LGTB právam, očierňovaniu opozície a hraniu sa na vyvolenú stranu, ktorá zmení Poľsko k lepšiemu.

Najviac na voličov, najmä mladých, zabral vysoký rodičovský príspevok na každé dieťa až do 18 rokov. V prepočte si tak každá rodina prilepší mesačne o 115 eur, čo je v rodinnom rozpočte poriadne vidno. Na porovnanie na Slovensku sú rodinné prídavky na dieťa necelých 25 eur. V Česku je to podľa príjmu rodičov a podľa veku dieťaťa, ale pohybuje sa od 20 do 30 eur.

PiS v kampani sľubovala do budúcnosti aj pravidelný 13. a 14. dôchodok, chce tiež do roku 2023 zdvojnásobiť minimálnu mzdu na 920 eur a doplácať roľníkom dotácie.

Podľa politológa Juraja Marušiaka zo SAV Poliaci zvolili skôr stabilitu. „Rozhodli aj sociálne balíčky aj slabá kampaň opozície, ktorej vládnutie si voliči stále pamätajú,“ tvrdí politológ.

Sociálne balíčky boli kľúčové pri rozhodovaní sa koho voliť, ale dôležitý bol aj strach, že opozícia by ich mohla zrušiť.  Na druhej strane pre skalných voličov PiS nebola podstatná kontroverná reforma súdnictva. "Je to pre nich vzdialený problém a navyše vidia, že súdy majú stále v Poľsku zlú povesť už do 90. rokov," vysvetľuje Vít Dostál, riaditeľ výskumného centra Asociácia pre medzinárodné otázky. 

Mobilizačná kampaň pred voľbami bola intenzívna v teréne aj na sociálnych sieťach. Na počudovanie konzervatívna strana PiS bola na internete aktívnejšia ako jej liberálni rivali. To sa odrazilo aj na vysokej účasti, ktorá prekročila 60 percent, čo je najviac v histórii Poľska po páde komunizmu.

Vysoká účasť súvisí podľa odborníkov s rastom blahobytu v Poľsku. "Ľudia sa viac zaujímajú o svoju budúcnosť, majú väčšiu chuť ísť voliť a znechutenie z politiky je menšie,"myslí si V.Dostál.

V regiónoch kde mala vládna strana podporu 40 percent, teraz získala aj viac ako 60 percent, ale volebná mapa sa až tak výrazne nezmenila . PiS volili najmä ľudia na vidieku, v menších mestách a na východe krajiny, ale podporu získala aj vo väčších mestách. 

Podľa politológov PiS dokázala presvedčiť Poliakov, že vie spravodlivejšie prerozdeľovať bohatstvo krajiny, nielen medzi vyvolených, ale aj pre bežných ľudí. „Veľa bežných ľudí, ktorí sa predtým cítili ako občania druhej kategórie, začalo cítiť, že sa im vláda venuje, že získali späť dôstojnosť a že vláda chce vrátiť do krajiny spravodlivosť,“ vysvetľuje na svojom blogu Aleks Szczerbiak, profesor politológie na Essex University v Spojenom kráľovstve.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa