Slovenský bankový sektor napriek prebiehajúcim udalostiam na Ukrajine zabezpečuje všetky finančné služby v plnom rozsahu. Aktuálna situácia nemá vplyv na jeho fungovanie a plynulosť prevádzky. Na žiadnu slovenskú finančnú inštitúciu sa nevzťahujú medzinárodné sankcie. Najväčšie slovenské banky sú súčasťou veľkých európskych bankových skupín. TASR o tom informovala Národná banka Slovenska (NBS).

„Všetky slovenské banky aktivovali denný monitoring základných funkcií, ktorý sa využíval počas prvej vlny pandémie. Sledujú najmä vývoj kľúčových parametrov svojho podnikania a vyhodnocujú možné hrozby," uviedla NBS v stanovisku.

Bankový dohľad nepretržite monitoruje situáciu na úrovni každej banky. Objem expozícií bánk voči spoločnostiam na Ukrajine a v Rusku je minimálny a neohrozuje ich stabilitu ani klientov.

NBS konštatovala, že slovenské banky sú kapitálovo silné, k čomu prispela aj zodpovedná dividendová politika. Vďaka nej sú banky kapitálovo silnejšie ako pred pandémiou. Rizikový profil bánk je zároveň dlhodobo stabilný.

„Pri porovnaní s krajinami EÚ majú slovenské banky nízku úroveň problémových úverov a vysoké krytie opravnými položkami. Stresové testy dlhodobo preukazujú vysokú odolnosť bankového sektora," dodala NBS.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: Rating Ruska znížený na junk. Ropa ďalej rastie