Ceny na Slovensku by tento rok mali vzrásť o viac ako 10 percent a v budúcom roku to bude ešte o jeden percentuálny bod viac. Vysoká inflácia bude sprevádzaná oslabením ekonomického rastu, ktorý by sa mal v tomto a v budúcom roku znížiť na 1,4 percenta a 1,9 percenta. Pri predstavení novej strednodobej predikcie Národnej banky Slovenska to uviedol jej guvernér Peter Kažimír.

„Inflácia bude vyššia, ako sme pôvodne očakávali a bude to aj v tomto, pravdepodobne aj v budúcom roku dvojciferné číslo," povedal Kažimír. Odhad inflácie na budúci rok však ráta so zvyšovaním cien plynu pre domácnosti podľa platného regulačného vzorca a nie je v ňom zakomponovaný možný miernejší rast cien zemného plynu avizovaný ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom.

Zároveň bude oproti jarnej predikcii NBS pomalší rast hrubého domáceho produktu. Ten by mal v tomto roku vzrásť o 1,4 percenta a v roku 2023 o 1,9 percenta namiesto pôvodne odhadovaných dvoch až troch percent. Pozitívnejšie vidí NBS rast ekonomiky v roku 2024, ktorý by mal dosiahnuť 3,5 percenta. V tomto a pravdepodobne aj v budúcom roku budú podľa Kažimíra klesať reálne mzdy.

Ďalšie dôležité správy

inflacia
Neprehliadnite

Európsku úniu trápi rekordná inflácia. Na Slovensku je ôsma najvyššia