Miera inflácie v krajinách Európskej únie v máji opäť prekonala rekord a vystúpila na 8,8 percenta. Doteraz najvyššiu hodnotu z apríla prevýšila o sedem desatín percentuálneho bodu, oznámil v piatok európsky štatistický úrad Eurostat. Česká republika mala podľa jeho metodiky - po trojici pobaltských štátov - štvrtú najvyššiu infláciu z celej Únie, a to 15,2 percenta. Informoval o tom spravodajský portál ČT24.

V rámci devätnástich krajín eurozóny inflácia oproti aprílu vzrástla rovnako o sedem desatín bodu a dostala sa na 8,1 percenta. Rast cien aj naďalej spôsobujú predovšetkým drahšie energie a nedostatok niektorých komodít.

Horšie ako vlani

Tohtoročný rast cien výrazne prevyšuje inflačné údaje z vlaňajšieho mája, keď na ekonomiku dopadali doznievajúce koronavírové obmedzenia. V celej EÚ vtedy ceny vzrástli o 2,3 percenta, v krajinách používajúcich euro o dve percentá.

Najväčší podiel na medziročnej inflácii mali v máji v eurozóne energie (+3,87 percentuálneho bodu), potraviny, alkohol a tabak (+1,59 bodu) a služby (+1,46 bodu).

Najnižšiu infláciu z členských krajín v máji zaznamenali Francúzsko a Malta (zhodne 5,8 percenta) nasledované Fínskom (7,1 percenta). Najvyššie dosiahol medziročný rast cien v Estónsku (20,1 percenta), Litve (18,5 percenta) a Lotyšsku (16,8 percenta). V 26 štátoch únie oproti aprílu inflácia vzrástla, klesla iba v Holandsku.

Vysoká inflácia trápi aj Američanov a ich prezidenta. V máji dosiahla v Spojených štátoch 8,6 percenta.

Chmúrna situácia v Česku

Spotrebiteľské ceny v Česku v máji medziročne stúpli - podľa metodiky Českého štatistického úradu - o 16 percent, rast zrýchlil z aprílových 14,2 percenta. Naďalej sa zvyšovali najmä ceny bývania, potravín a pohonných hmôt.

Inflácia tak zostáva najvyššia od decembra 1993, keď sa ceny medziročne zvýšili o 18,2 percenta. Analytici však očakávajú ďalší nárast v tomto a budúcom mesiaci.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak počas tlačovej konferencie na tému spolupráca v súvislosti s utečeneckou krízou 27. apríla 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Vysoká inflácia tu pravdepodobne bude minimálne do budúceho roka, vyhlásil Krajniak