Väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj v utorok neuspel s odvolaním sa voči verdiktu v prípade podvodu a pohŕdania súdom. Sudca mu potvrdil deväťročný trest odňatia slobody. TASR informácie prevzala z agentúr AFP a Reuters.

Moskovský mestský súd rozhodol, že „rozsudok ponechá bezo zmien" a že deväťročný trest okamžite nadobudne platnosť, čo znamená, že Navaľnyj bude prevezený do trestaneckej kolónie s prísnym režimom.

Alexej Navaľnyj sa na súde domáhal zrušenia deväťročného trestu odňatia slobody, ktorý považuje za politicky motivovaný. Podľa AFP sa odvolací proces konal v čase, keď sa ruské úrady snažia umlčať domácich kritikov invázie na Ukrajinu.

Navaľnému koncom marca predĺžili väzenie na deväť rokov po tom, ako ho uznali za vinného z pohŕdania súdom a zo sprenevery darov pre svoje organizácie. Jeho právnička Oľga Michajlovová na súde uviedla, že rozsudok by mal byť zrušený, pretože je „nespravodlivý" a „v rozpore s medzinárodným právom". Naopak, prokurátor verdikt označil za „zákonný a oprávnený".

Navaľnyj nebol na utorkovom súdnom pojednávaní osobne. Úrady mu však dovolili vystúpiť prostredníctvom živého videospojenia z nápravnej trestaneckej kolónie, kde si odpykáva trest za porušenie podmienečného prepustenia na základe starších obvinení z podvodu. Počas svojho vystúpenia Navaľnyj kritizoval prezidenta Vladimira Putina a označil ho za šialenca, ktorý na Ukrajine začal „hlúpu vojnu" založenú na klamstvách.

„Toto je hlúpa vojna, ktorú začal váš Putin," povedal Navaľnyj a dodal, že celá invázia na Ukrajinu je „postavená na lži". 

Ďalšie dôležité správy

EBE 38 Vladimir - Na snímke ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj počas videohovoru z väzenia, ktorý poskytla ruská federálna väzenská služba, počas súdneho pojednávania v Petuškách v regióne Vladimir v Rusku 17. januára 2022. 
Russian opposition leader Alexei Navalny looks at a camera while speaking from a prison via a video link, provided by the Russian Federal Penitentiary Service, during a court session in Petushki, Vladimir region, about 120 kilometers (75 miles) east of Moscow, Russia, Mond
Neprehliadnite

Navaľnyj pochválil britských lídrov za sankcie voči Rusku