Väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj pochválil v pondelok britského premiéra Borisa Johnsona a britskú ministerku zahraničných vecí Lizz Trussovú za razantný postoj voči ruskej invázii na Ukrajinu.

„Sankcie voči jednotlivcom, zmrazovanie účtov a konfiškácia, zákaz vydávania víz a zhabanie jácht a účtov činiteľov sú medzi ruskými občanmi veľmi populárne. Dokonca aj ten najletargickejší ruský volič je v tejto otázke solidárny (so Západom), alebo ešte radikálnejší ako Západ," tvrdí Navaľnyj.

Ruský súd uznal v roku 2014 Navaľného za vinného zo sprenevery v ruskej pobočke francúzskej spoločnosti Yves Rocher a udelil mu podmienečný triapolročný trest.

V auguste 2020 Navaľného otrávili nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok a následne sa niekoľko mesiacov zotavoval Berlíne. V januári 2021 bol zatknutý hneď po návrate do Ruska. Súd mu následne nariadil odpykať si zvyšok uvedeného trestu v trestaneckej kolónii.

V marci tohto roku ho moskovský súd zase odsúdil za podvod a pohŕdanie súdom na deväťročné väzenie. Tento trest si Navaľnyj odpykáva súbežne s 2,5-ročným trestom vyneseným v kauze údajnej sprenevery.

Navaľnyj a jeho spolupracovníci označujú obe kauzy za celkom vykonštruované a politicky motivované. Alexej Navaľnyj je podľa nich osobným väzňom Vladimira Putina. Vyjadrujú pritom obavy, že sa Navaľnyj nedostane na slobodu, pokým bude v Kremli úradovať tento bývalý agent sovietskej KGB.

Ďalšie dôležité správy

JB 35 Štrasburg - Estónska premiérka Kaja Kallasová počas prejavu v rámci debaty o úlohe EÚ a bezpečnostnej situácii v Európe po ruskej invázii na Ukrajine na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 9. marca 2021. FOTO TASR/AP

Estonian Prime Minister Kaja Kallas, wearing a dress and a ribbon under the colors of Ukraine, delivers a speech during a debate on EU's role and the security situation of Europe following the Russian invasion on Ukraine, at the European Parliament in Stras
Neprehliadnite

Prestaňte volať Putinovi! Nech už konečne pochopí, že je izolovaný, vyzýva estónska premiérka