Obchodníci v Chorvátsku ignorujú opatrenia, ktorých cieľom je bojovať proti nárastu cien po zavedení eura. Chorvátska vláda s tým má, pochopiteľne, problém, píše agentúra Reuters.

K nárastu nákladov došlo v momente, keď krajina 1. januára 2023 nahradila kuny eurom, pretože obchodníci následne začali svoje ceny zaokrúhľovať, aby sa prispôsobili novej mene.

Vláda ihneď voči obchodníkom zakročila a 5. januára zaviedla príslušné opatrenia. Podnikateľov varovala, že ak ceny nevrátia na úrovne spred zavedenia eura, tak im hrozia pokuty, odobranie dotácií na energiu či zvýšenie daní.

Združenie obchodníkov obvinenia vlády odmietlo s tým, že jeho členovia ceny nezdvihli preto, aby sa na nich nabalili, ale pre drahšie energie a suroviny.

Martic Evačič z Chorvátskeho združenia zamestnávateľov argumentuje, že cena vzrástla iba v prípade malého počtu výrobkov.

„Ceny v roku 2022 vzrástli o 15 až 20 percent. Určite nevzrástli počas obdobia konverzie,“ poukázal Evačič. Okrem toho si nemyslí, že by bola chorvátska vláda s obchodníkmi vo vojne. Podľa neho ide výlučne o tlak vlády a jej potrebu podniknúť krok k zastaveniu inflácie, ktorá dosiahla rekordnú úroveň 10,8 percenta.

Po dvoch týždňoch intenzívnych kontrol chorvátski inšpektori zistili, že až 40 percent podnikov neopodstatnene zvýšilo svoje ceny, za čo dostali pokutu vo výške 234 tisíc eur. Výška pokuty sa pre spoločnosti pohybuje na úrovni 26 tisíc eur a pre jednotlivcov na úrovni 1 090 eur.

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič označil takéto neopodstatnené zvyšovanie cien za nekalú praktiku.

Ďalšie dôležité správy

Chorváti si rýchlo zvykajú na používanie eura
Neprehliadnite

Chorváti si rýchlo zvykajú na euro, zadlžovanie hypotékami sa spomaľuje a čo čaká zdravotníctvo