Európska únia dáva Rusku voľnú ruku, aby pokračovalo v predaji diamantov do Antverp a zvyšku Európy, a to aj napriek zásadnej eskalácii konfliktu na Ukrajine, píše EUobserver.

Podľa pôvodných návrhov Európskej komisie, ktoré mal EUobserver k nahliadnutiu, plánovala komisia zaradiť na čiernu listinu aj ruský gigant ťažiaci diamanty Alrosa. Podľa EÚ táto spoločnosť priamo financovala stavbu novej ruskej ponorky a zároveň prispievala miliardami eur do vojnovej truhlice Kremľa. 

Putin má Alrosu rád

Ruský prezident Vladimir Putin sa takisto pochválil, že spoločnosť s väčšinovou účasťou štátu mu priniesla „seriózne“ príjmy. Meno tejto spoločnosti však cez víkend vyškrtli zo zoznamu 29 fyzických a siedmich právnických osôb, ktoré budú čeliť zákazu EÚ a zmrazeniu aktív.

Alrosa tak zostala mimo konečnej dohody o novom balíku sankcií, ktorý bol v Bruseli prijali v stredu ráno. Belgické ministerstvo zahraničných vecí zásadnú zmenu postoja k Alrose odmietlo komentovať.

Prichádza však po tom, čo belgickí diplomati a lobisti z Antverpského svetového diamantového centra (AWDC) varovali, že zásah proti ruskému exportu diamantov by v meste, kde sa nachádza najväčšia diamantová burza na svete, stál tisíce pracovných miest. 

Sankcie aj na riaditeľa

Ruská štátna spoločnosť Alrosa, najväčší svetový producent diamantov, začiatkom marca dobrovoľne odstúpila z predstavenstva Rady pre zodpovednú výrobu šperkov (RJC), ale stále je vedená ako jej člen.

Spojené štáty uvalili sankcie nielen na Alrosu, ale aj jej generálneho riaditeľa Sergeja Ivanova. Tento leningradský rodák a bývalý agent KGB je podľa amerického ministerstva financií jedným z najbližších spojencov ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ďalšie dôležité správy

Tajný predaj ruských diamantov za stovky miliónov dolárov spôsobuje rozpad celosvetového obchodu, ktorý sa tiahne od továrni na ich rezanie v Mumbai až po luxusné obchody na Piatej avenue v New Yorku
Neprehliadnite

Tajomný svet diamantov trápia ešte tajnejšie predaje ruských drahokamov