Dokonca aj umelá inteligencia (AI) sa chce od miliardára a spoluzakladateľa Microsoftu Billa Gatesa niečo naučiť, píše portál CNBC.

Gatesa a britského premiéra Rishiho Sunaka vo februári v rozhovore vyspovedal konverzačný robot (chatbot) poháňaný AI.

Chatbot sa spoluzakladateľa Microsoftu opýtal, akú najlepšiu radu kedy od niekoho dostal a ako následne ovplyvnila jeho život. Gates odpovedal, že najlepšiu radu vo svojom živote dostal od miliardára Warrena Buffetta a týkala sa priateľstva.

„Warren Buffett hovoril o tom, ako v konečnom dôsledku záleží na tom, čo si o vás vaši priatelia naozaj myslia a aké silné tieto priateľstvá sú,“ prezradil Gates, ktorý sa s Buffettom kamaráti už viac než tridsať rokov. Spája ich však viac než len bohatstvo.

Miliardári spolu založili neziskovú organizáciu The Giving Pledge, ktorá apeluje na tých najbohatších, aby darovali aspoň polovicu svojho majetku na charitatívne účely. Okrem toho si Gates s Buffettom spolu radi občasne zahrajú partičku kartovej hry bridž či golf.

Rozhovor s chatbotom nebol prvým prípadom, keď Gates hovoril o veciach, ktoré sa vďaka Buffettovi naučil. Jeho životné rady sa týkali rôznych tém od investovania po plánovanie času, no spoluzakladateľ Microsoftu sa nikdy netajil tým, že najviac si vždy vážil rady o priateľstve.

„Za posledných 25 rokov som sa toho od Warrena naučil veľa, no možno tou najdôležitejšou vecou je, čo znamená priateľstvo,“ napísal Gates v roku 2016 v jednom zo svojich príspevkov na blogu.

„Aj keď má nabitý program, Warren si vždy nájde čas, aby kultivoval priateľstvá tak, ako to robí len hŕstka ľudí, ktorých poznám. Zdvihne telefón a zavolá, aby vás aspoň pozdravil. Pravidelne posiela články, ktoré prečítal a o ktorých si myslí, že sa mi budú zdať zaujímavé,“ priblížil Gates zvyklosti svojho miliardárskeho kamaráta.

Buffett je známy tým,  že často hovorí o tom, aké je dôležité vybrať si dobrých priateľov a sám takým priateľom aj byť. Ľudia by sa podľa neho mali obklopovať ľuďmi, ktorí sú lepší ako oni, aby sa od nich mohli učiť a čerpať inšpiráciu.

Gates s ním súhlasí a dodáva, že niektorí priatelia z vás naozaj dostanú to najlepšie, a preto je dobré do týchto priateľstiev investovať.

Aj štúdie dokázali, že silné a zmysluplné kamarátstva môžu byť pre váš kariérny úspech vcelku dôležité. Môžu vám totiž zdvihnúť sebavedomie, posilniť vašu psychickú odolnosť, zmierniť stres, zlepšiť zdravie či urobiť vás šťastnejšími.

Ďalšie dôležité správy

Bill Gates
Neprehliadnite

Billa Gatesa vyspovedala umelá inteligencia. Zaujímalo ju, čo by poradil svojmu mladšiemu ja