Vyšší plat ako samotný prezident. Najlepšie zarábajúcim človekom v celej federálnej vláde USA spomedzi jej štyroch miliónov zamestnancov je doktor Anthony Fauci. Je to americký lekár, vedec a imunológ; od roku 1984 pôsobí ako riaditeľ Národného ústavu pre alergie a infekčné choroby. Za éry Joea Bindena sa stal aj hlavným lekárskym poradcom prezidenta.

Portál zerohedge.com, ktorý sa odvolal na dáta OpenTheBooks.com, zverejnil, že v roku 2019 zarobil A. Fauci 417 608 dolárov. Je to posledný rok, za ktorý sú k dispozícii údaje o federálnych platoch. Ročný plat amerického prezidenta je 400-tisíc dolárov.

Do štúdie boli zahrnutí iba federálni zamestnanci, ktorých platy boli financované daňovými poplatníkmi. Výkonný riaditeľ úradu Tennessee Valley Authority vlastnenej federálnou vládou Jeffrey Lyash, ktorého plat sa vypláca z výnosov spoločnosti, tam napríklad zahrnutý nebol, zarobil 2,5 milióna dolárov.

Za takmer desaťročné obdobie medzi rokmi 2010 a 2019 A. Fauci získal z vládnej funkcie 3,6 milióna dolárov.

KK4 Valdosta - Americký prezident Donald Trump hovorí počas kampane pre republikánsku kandidátku do Senátu Kelly Loefflerovú 5. decembra 2020 vo Valdoste. FOTO TASR/AP
President Donald Trump speaks at a campaign rally for Senate Republican candidates, Sen. Kelly Loeffler, R-Ga., and Sen. David Perdue, R-Ga., at Valdosta Regional Airport, Saturday, Dec. 5, 2020, in Valdosta, Ga. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Trump označil počty prípadov nákazy a úmrtí na Covid-19 v USA za prehnané

„Mám vládny plat“

Počas rozhovoru s hercom Matthewom McConaugheym na sociálnej sieti z 13. augusta 2020 dostal šéf Národného ústavu pre alergie a infekčné choroby otázku, či investoval milióny dolárov do vakcín. Doktor sa zasmial a odpovedal: „Matthew, nie, nulu! Som pracovník štátnej správy. Mám vládny plat.“

Dr. Fauci sa pritom v poslednom období stal tvárou Bieleho domu v rámci agendy pandémie koronavírusu. Denne, často v živom vysielaní, pravidelne informoval národ o chorobe Covid-19 a spôsoboch jej šírenia. V marci 2020 presvedčil vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa o lockdowne na 15 dní s cieľom pokúsiť sa vyrovnať krivku nákazy medzi Američanmi. Potom sa údajne zasadzoval o jeho predĺženie, Ale neúspešne.

Tisícky, no aj tak nižšie platy

Na porovnanie s platovými pomermi ostatných vysokopostavených funkcionárov: Predsedníčka Snemovne reprezentantov Spojených štátov amerických Nancy Pelosiová si prišla na 223 500 dolárov. Predseda Najvyššieho súdu USA John Roberts zarába 270 700 dolárov a členovia Snemovne reprezentantov a senátori 174-tisíc dolárov. Štvorhviezdičkoví generáli majú tiež nižší plat než A. Fauci, 268-tisíc dolárov ročne.

Vedec Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Dr. Stephen Lindstrom zodpovedný za dohľad nad testovacím systémom pre Covid-19 má základnú mzdu 108 747 dolárov a ďalších 23 533 dolárov v dodatočnej forme, v roku 2019 získal odmenu 750 dolárov.

Joe Biden
Neprehliadnite

Biden varoval, že očkovanie bude pomalé, ak Kongres nezakročí

Oceňovaný odborník

Osemdesiatročný doktor Fauci je držiteľom lekárskeho titulu z Cornellovej univerzity (terajšia Weill Cornell Medicine). Svoju 53-ročnú kariéru začal v roku 1968. Od čias prezidenta Ronalda Reagana radil každému prezidentovi. Je známy ako najlepší odborník na infekčné choroby v krajine, patrí medzi ľudí s najvyšším počtom citácií. V roku 2008 ho prezident George W. Bush ocenil medailou slobody, čo je najvyššie vyznamenanie pre civilistu. A. Fauci sa v prieskumoch stal aj najdôveryhodnejšou verejnou osobnosťou v USA, pokiaľ ide o informácie o pandémii a vakcínach proti Covidu-19.

„Katastrofa“

Prezident D. Trump však ešte v októbri minulého roka s blížiacimi sa voľbami označil pôsobenie doktora Fauciho za „katastrofu“. Tvrdil, že „ľudí už Covid unavuje“.

Jeho stupňujúce sa útoky na popredného vládneho experta na infekčné choroby prichádzali v čase, keď prípady nákazy koronavírusom a počet hospitalizácií v celej krajine opäť stúpali.