Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR chce v rámci avizovaného desaťpercentného znižovania výdavkov prehodnotiť financovanie zahranično-politických aktivít, ako aj reštrukturalizovať personálne kapacity v zahraničí a ústredí.

Na konkrétnych opatreniach rezort pracuje, realizovať ich bude po diskusii s ministerstvom financií. „Musíme najskôr analyzovať súčasný stav systemizácie a financovania zahranično-politických priorít," uviedol pre TASR riaditeľ tlačového odboru MZVEZ Juraj Tomaga. Okrem výdavkov v kategórii tovarov a služieb realizuje rezort opatrenia aj v kategórii osobných a kapitálových výdavkov. „V oblasti bežných výdavkov prijímame opatrenia zabezpečujúce racionálnejší, efektívnejší a hospodárnejší výkon zahraničnej služby prehodnotením financovania zahranično-politických priorít a reštrukturalizáciou personálnych kapacít v zahraničí a ústredí," priblížil Tomaga.

Na snímke budova, v ktorej sídli Ministerstvo kultúry SR na Námestí SNP v Bratislave 13. júla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Ministerstvo kultúry ide šetriť, šetrenie sa zameria na služby, tovary i mzdové náklady

Viacerí ministri ešte v júni potvrdili, že jednotlivé ministerstvá čaká šetrenie. Za úlohu dostali znížiť svoje náklady o desať percent. Minister financií Eduard Heger (OĽANO) vtedy priblížil, že úspory by mali byť rádovo v stovkách miliónov eur. Šetrenie by sa malo dotknúť služieb i tovarov, a malo by byť zamerané aj na efektivitu zamestnancov.