Agrorezort nedisponuje kompetenciou kontrolovať ceny či marže obchodníkov pri potravinách a zverejňovať ich. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v reakcii na brífing mimoparlamentnej opozičnej strany Dobrá voľba a Umiernení.

Obchody sa zaviazali k cenovej stabilite

„V možnostiach Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka je monitoring spotrebiteľských a odbytových cien na mesačnej báze. Pripomíname, že deklaráciou sa obchody zaviazali k cenovej stabilite, teda že trend vývoja spotrebiteľských cien a marží 13 najkupovanejších druhov potravín bude vyvážený s vývojom nákupných cien bez odchýlok v neprospech spotrebiteľa," priblížilo ministerstvo pôdohospodárstva.

Výzva Druckera

Predseda strany Dobrá voľba a Umiernení Tomáš Drucker v utorok na brífingu vyzval vládu, aby zabezpečila kontrolu a povinné zverejňovanie marží pri základných potravinách.

„Žiadame vládu, aby zaviedla kontrolu a povinné zverejňovanie marží obchodníkov na 13 základných druhov potravín. Iba tak sa dozvieme, či obchodníci dodržali slovo," povedal podpredseda strany Alojz Hlina. V reakcii na silný rast cien zaviedli kontrolu marží pri cene pohonných hmôt v Česku, Slovensko sa podľa neho môže týmto príkladom inšpirovať.

Ďalšie dôležité správy

Akákoľvek odroda celozrnnej múky je zdravšia ako univerzálna biela múka.
Neprehliadnite

Múky je dostatok, napriek tomu sa jej cena zdvojnásobila