Moskovské metro sa chystá nainštalovať systém rozpoznávania tvárí do štvrtiny svojich vagónov, píše ruská služba spravodajskej stanice BBC. Rovnaká technológia už funguje na moskovských uliciach a pomáhala vedenie mesta napríklad kontrolovať pohyb ľudí v čase obmedzenia pohybu zavedeného kvôli koronavírusy.

Rozmiestnenie systému bude metro stáť 1,4 miliardy rubľov. V januári tohto roku začal v Moskve rovnaký systém fungovať v uliciach. Primátor mesta Sergej Sobjanin vtedy avizoval jeho rozšírenie aj do moskovského „podzemia".

Systém v uliciach vyhotovuje niekoľko miliónov záberov ľudí denne. Ako vysvetľuje BBC, získané fotografie technológia triedi na princípe známa/cudzia osoba. Ak napríklad určitá osoba vstupuje prvýkrát do vchodu budovy alebo obytného domu, systém ju označí ako cudziu. Ak sa už v objekte vyskytovala, je pre systém známa. K tomu, aby mohol byť konkrétny človek v obrovskom objeme dát identifikovaný, musí mať systém k dispozícii jeho vzorovú fotografiu, napríklad z pasu.

Igor Matovič - rozpočtový samit v Bruseli (júl. 2020)
Neprehliadnite

Po ťažkom boji je fond obnovy EÚ na svete. Kto si z neho najviac „vyboxoval“?

Tento rok v marci vedenie mesta vďaka tejto technológii napríklad zistilo, že jeden z obyvateľov Moskvy narušil karanténu, informoval server Mediazona. Muž známy ako Arťom sa vrátil do Ruska lietadlom, ktorým cestovala tiež osoba infikovaná koronavírusom. Z toho dôvodu mal stráviť dva týždne v domácej izolácii. Do systému bola pre potreby kontroly tohto nariadenia pridaná jeho pasová fotografia. Keď potom išiel Arťom v čase nariadenej karantény vyniesť odpadky, bol pri návrate do vchodových dverí vyfotografovaný a identifikovaný.

Rozpoznávanie tvárí je len jeden z mnohých informačných systémov, ktoré má vedenie metropoly už k dispozícii, a pre ktoré používa súhrnný názov „chytré mesto". Magistrát podľa BBC dostáva dáta napríklad od mobilných operátorov, prevádzkovateľov taxislužieb a kamier inštalovaných vo vchodoch obytných domov a na verejných miestach. Ďalšie dáta mesto zbiera vďaka tomu, že sa ľudia pripájajú k internetu cez bezplatnú wi-fi, ktorá funguje napríklad aj v metre. Magistrát tvrdí, že s dátami nakladá anonymne a používa ich na zlepšenie služieb poskytovaných občanom.