Zavedenie lockdownu pre všetkých bez ohľadu na očkovanie po vzore Rakúska nie je vylúčené. Ak sa epidemická situácia bude aj naďalej zhoršovať, opatrenia sa budú na budúci týždeň opäť sprísňovať. Uviedol to premiér Eduard Heger v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Premiér Eduard Heger
Neprehliadnite

Nový Covid automat: Zavádzame lockdown pre nezaočkovaných, vyhlásil premiér Heger

„Oparenia, ktoré sme tento týždeň prijali, považujem za prísne, ale situáciu sledujeme. Ak sa to bude zhoršovať, budeme musieť ďalej opatrenia opäť sprísňovať. Nevidím zatiaľ reálne uvoľňovanie opatrení pre očkovaných," skonštatoval Heger.

Cieľom je stabilizácia epidemickej situácie

Premiér pripustil zavedenie celoštátneho lockdownu, snahou je ochrániť nemocnice. Sprísnenie opatrení má tiež pomôcť stabilizovať situáciu pred Vianocami.

„Hospitalizácia pacientov s covid-19 tiež vytláča z nemocníc ostatných pacientov. Je neprípustné, aby zaočkovaní ľudia mali pre nezaočkovaných obmedzenú zdravotnú starostlivosť," uviedol Heger.

Lekári by mali vysvetľovať prínos očkovania

Pripomenul, že nemocnice plnia najmä neočkovaní pacienti. Premiér tiež vyzval všeobecných lekárov, aby svojim pacientom vysvetľovali prínos očkovania.

Diskutuje o povinnom očkovaní pre seniorov

Povinné očkovanie pre seniorov je téma, o ktorej aktuálne diskutuje premiér Eduard Heger  s právnikmi či s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou. Cestou z pandémie by podľa neho mohlo byť povinné očkovanie pre ľudí nad 65 rokov. 

„Diskutujem s právnikmi, či nie je v rozpore s Ústavou SR zavedenie povinného očkovania pre určitú vekovú skupinu. Pre mňa by bola ideálna cesta povinne zaočkovať či už ľudí nad 65 alebo 60 rokov. Podľa mňa už očkovanie 50-ročných by bol ideálny diapazón," spresnil Heger.

Naklonený je zavedeniu povinného očkovania podľa veku, nie podľa profesie

„Vírus si nevyberá podľa profesie, skôr by som preto šiel podľa veku," vysvetlil premiér. Zároveň nevylúčil aj plošné povinné očkovanie na Slovensku. Otázkou však stále je, či by bol takýto krok v súlade s ústavou. "Zavedenie povinného očkovania je aj o politickej odvahe," dodal.

Proti povinnému očkovaniu sú koaliční partneri SaS a Sme rodina, Heger s nimi aktuálne vedie diskusiu o tejto téme.

Snem OĽaNO na Bôriku
Neprehliadnite

Premiér: Vydali sme sa na cestu, na ktorej bude veľa zbytočných obetí