Koalícia nesie zodpovednosť za komunikáciu okolo pandémie nového koronavírusu. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedla predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS). Podpredsedníčka mimoparlamentnej strany Hlas-SD Zuzana Dolinková jej postoj ocenila.

„Je zbytočné sa vyhovárať na opozíciu. Je však pravda, že nikde na svete nie je situácia taká, že žiadny z opozičných lídrov nie je očkovaný," povedala koaličná poslankyňa. Nechápe, prečo ľudia veria skôr internetovým hoaxom ako odborníkom z praxe. Vníma tiež nedôveru ľudí v rámci očkovania. Dolinková v tejto súvislosti poznamenala, že líder Hlasu-SD Peter Pellegrini sa nedal zaočkovať proti ochoreniu covid-19, pretože si pravidelne kontroluje hladinu protilátok.

Kritika očkovacej lotérie

Obe sa zhodli v tom, že peniaze vynaložené na očkovaciu lotériu sa mohli použiť inak. Finančnú odmenu by si skôr podľa koaličnej poslankyne zaslúžili napríklad zdravotníci v teréne, ktorí robia osvetu. Dolinková na margo očkovania poznamenala, že Hlas-SD vyzýva najmä na dobrovoľné očkovanie.

Šéfka zdravotníckeho výboru si myslí, že nemocnice sú v súčasnosti oveľa lepšie pripravené na situáciu okolo pandémie. Vníma lepšiu organizáciu a zlepšené trasovanie. Hoci sú počty nakazených vysoké, menej ľudí je na umelej pľúcnej ventilácii. Dolinková si myslí, že by sa mali doplniť dáta o tom, koľko z takýto pacientov bolo zaočkovaných. Bittó Cigániková reagovala, že sa na získaní týchto údajov už pracuje.

KK43 Bukurešť - Pacientka dýcha cez kyslíkovú masku na Covid oddelení v Bukurešti 23. septembra 2021. Za mesiac september sa počet novoinfikovaných v Rumunsku zvýšil z približne 1000 prípadov denne na rekordných viac ako 12.000 hlásených vo štvrtok 30. septembra. Proti koronavírusu je v krajine plne zaočkovaných iba 34 percent dospelej populácie. FOTO TASR/AP
A patient breathes through an oxygen mask at the COVID-19 unit of the Marius Nasta National Pneumology Institute in Bucharest, Romania, Th
Neprehliadnite

Počty prípadov nákazy novým koronavírusom na Slovensku stúpajú, pribudlo ich vyše päťtisíc

Podpredsedníčka Hlasu tvrdí, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pod vedením Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO) komunikuje podstatne lepšie než pod vedením Mareka Krajčího (OĽaNO). Privítala by, keby sa pacientom lepšie vysvetlilo, ako majú v prípade ambulantnej liečby ochorenia covid-19 postupovať.

Kritika do vlastných radov

Bittó Cigániková poukázala na to, že viacerým pacientom sa predĺžil čas čakania na operačný zákrok. „Čísla nie sú také, aby sme blokovali bielu medicínu," povedala s dôvetkom, že k zlepšeniu situácie okolo „čakačiek" by mohol prispieť lepší manažment starostlivosti o pacienta. Skritizovala tiež svojho poslaneckého kolegu Mariána Viskupiča (SaS). Jeho postoj voči novému koronavírusu označila za „hlúpy, nezodpovedný a sebecký".

Reforma nemocníc je potrebná

Podľa Bittó Cigánikovej sa oplatí sa hovoriť o otvorení podnikov pre zaočkovaných aj v čiernych okresoch. Uvažovala by o testoch na protilátky proti ochoreniu covid-19 zadarmo, ale iba pre ľudí, ktorí sa očkovať nemôžu.

Dotkli sa aj témy reformy nemocníc. Zhodli sa na tom, že je potrebná. Podľa Dolinkovej sa však nemôže robiť „od zeleného stola". Bittó Cigániková zasa verí, že predseda Sme rodina Boris Kollár ju napokon podporí.

Na snímke poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Sloboda a Solidarita, Jana Bittó Cigániková.
Neprehliadnite

J. B. Cigániková: Zmyslom mojej práce je zabraňovať elementárnym hlúpostiam