Medzinárodný menový fond (MMF) dnes zhoršil výhľad nemeckej ekonomiky na tento aj budúci rok, hospodársky rast podľa neho brzdia negatívne dopady vojny na Ukrajine. MMF teraz predpokladá, že hrubý domáci produkt Nemecka sa v tomto roku zvýši o 1,2 percenta, zatiaľ čo v májovej prognóze počítal s dvojpercentným rastom. Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe.

Zhoršenie prognóz

Vlani nemecká ekonomika podľa fondu vzrástla o 2,9 percenta. „Vojna na Ukrajine vytvorila nové prekážky pre hospodársky rast, vrátane obmedzenia dodávok plynu z Ruska, vyšších cien energií, nedostatku kľúčových polotovarov, slabšieho vonkajšieho dopytu a dôvery a prísnejších finančných podmienok," píše sa v dnešnej správe MMF.

V budúcom roku teraz fond počíta so spomalením rastu nemeckej ekonomiky na 0,8 percenta. V máji predpovedal, že tempo hospodárskeho rastu v budúcom roku mierne prekročí dve percentá.

Nové prognózy MMF sú pesimistickejšie ako odhady nemeckej centrálnej banky z minulého mesiaca. Podľa tých by mal rast nemeckej ekonomiky v tomto roku dosiahnuť 1,9 percenta a na budúci rok zrýchliť na 2,4 percenta.

Neistota ďalšieho vývoja

Fond dnes tiež predpovedal, že priemerná miera inflácie v Nemecku v tomto roku dosiahne 7,7 percenta. Na budúci rok počíta s poklesom na 4,8 percenta.

MMF zároveň poukázal na veľkú neistotu okolo budúceho vývoja. „Najväčšou hrozbou je trvalé zastavenie zvyšného vývozu ruského plynu do Európy, ktoré by mohlo spôsobiť výrazný pokles hospodárskej aktivity a nárast inflácie v Nemecku," uviedol. „Vlečúca sa vojna a obnovený vzostup šírenia covidu-19 by tiež mohli prehĺbiť výpadky v dodávateľskom reťazci," dodáva správa MMF.

Ďalšie dôležité správy

WA 42 archív Paríž - Na archívnej snímke z 12. novembra 2020 šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová sa účastní na parížskom mierovom fóre v Elyzejskom paláci vo francúzskej metropole. MMF zvýši svoje prognózy rastu globálnej ekonomiky v tomto aj budúcom roku, uviedla Georgievová v utorok 30. marca 2021. Upozornila však, že finančné podmienky zostávajú vysoko neisté. MMF zverejní na budúci týždeň aktualizovaný výhľad pre svetovú ekonomiku. Minulý rok globálna ekonomika k
Neprehliadnite

Vyhliadky svetovej ekonomiky sa výrazne zhoršili, varuje Medzinárodný menový fond