Kontrola majetku nových sudcov, ale aj tých dlhoročných, ak sa snažia o kariérny postup. V prípade podozrení ďalšie kroky, ktoré by odhalili protizákonnú činnosť. Takú predstavu má o dôslednejších kontrolách majetku sudcov ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Zmeny by chcela predstaviť ešte počas prvých sto dní vládnutia kabinetu Igora Matoviča (OĽaNO). V súčasnosti sa sudcovia preverujú iba formálne, známe sú prípady, kedy ich majetok presahoval úroveň ich platových pomerov. 

Na fotkách je ministerka spravodlivosti Mária kolíková.
Neprehliadnite

Kolíková: To, že existujú úplatní sudcovia, som vedela, no nemala som o tom dôkazy

V praxi chce Kolíková nechať právomoci, pokiaľ ide o majetky, na Súdnej rade SR, len ich chce výraznejšie posilniť, aby sa odstránil z procesu formalizmus. Ak by sa objavili veľké transakcie peňazí, mohli by si členovia pozvať dotknutého sudcu a pýtať sa, odkiaľ financie pochádzajú. V prípade nedostatočných argumentov by sa postupovalo ďalej, od starších prevodov majetku až po bankové účty. Dôležitou súčasťou musí byť pri takom nastavení aj činnosť iných štátnych inštitúcií, ktoré by so súdnou radou úzko spolupracovali. 

Kontrola na začiatku

Noví sudcovia musia pri vstupe do systému absolvovať takzvané previerky spôsobilosti. Úrady pri nich skúmajú, či nemajú rizikové kontakty z minulosti a podobne. Obdobne by sa postupovalo pri ich majetku, zatiaľ sa však nehovorí o širšom okruhu príbuzných, ktorých by sa kontroly mohli týkať. V súčasnosti sa predkladajú informácie o manželke či manželovi a neplnoletých deťoch. Ak by Kolíková chcela kontrolovať aj iných príbuzných, musí postupovať opatrne, aby novela nenabúrala zásadne ich práva. 

Ďalšie preverovanie by sa týkalo dlhoročných sudcov, ktorí sa chcú kariérne posunúť. Opäť by sa otvárali ich majetkové prírastky, či v podstate nežijú vzhľadom na svoj plat nadštandardne. Otázne je, ktoré inštitúcie budú do skúmania priamo zapojené, pretože už v minulosti preveroval sudcov Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), čo označil vjanuári 2019 Ústavný súd SR za protiústavné. 

„Moja predstava je, že preverovanie spoľahlivosti u sudcov by fungovalo systematicky. Máme tu mechanizmus majetkových priznaní, otázne je, v akej miere sú dostatočné. Poznáme totiž situácie, kedy sa prepisujú majetky na blízkych a potom nejdeme ďalej. To znamená rozšíriť možnosti pri najbližších, aby aj tí vedeli, že keď sa majetok presúva, vieme si to skontrolovať,“ ozrejmila Kolíková.

SR NS predseda voľba Súdna rada BAX
Neprehliadnite

Slušní sudcovia prehovorili. Žiadajú rozbitie korupčnej siete

Podozrivé transakcie pod drobnohľadom

Podľa šéfky rezortu spravodlivosti je cieľom úpravy aj to, aby sudcovia vedeli, že pokiaľ sa objavia značné sumy, budú ich musieť vysvetľovať. „Malo by byť jasné tomu sudcovi alebo sudkyni, že ak tam budú veľké prírastky majetku, môže očakávať, že bude predvolaný na súdnu radu. Ak neobstojí dôveryhodne pri vysvetlení, tak môže nastať ďalšie preverovanie. Napríklad sa pozrú prevody na osobný účet aj niekoľko rokov dozadu, a to už potom prestáva byť úplne príjemné,“ dodala.

Kolíková považuje za dôležité, aby bolo zrejmé, že systém dokáže odhaliť trestnú činnosť v tejto oblasti. „Dôležité je, že právna úprava bude existovať. Pre niektorých to bude znamenať, že zo súdnictva odídu, pretože sa im to nebude páčiť z istých dôvodov. Pre druhých to môže byť o tom, že to, čo sa im javilo, že sa v minulosti dalo, sa už nedá,“ doplnila.

Justičnú korupciu preverujú aj orgány činné v trestnom konaní. Počas akcie z názvom Búrka bolo zadržaných trinásť sudcov a sudkýň. Medzi nimi bola napríklad aj niekdajšia kolegyňa Kolíkovej v pozícii štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. Tá je už niekoľko mesiacov vo väzbe.

Nepreveria všetkých

Rezort spravodlivosti priznáva, že by bolo náročné preveriť úplne všetkých sudcov. Skôr sa pri legislatíve zameria na to, aby sa preverovali zistené nezrovnalosti dôslednejšie. „Povedať, že ideme robiť komplexné previerky pre všetkých, to vidím ako zložité vôbec zrealizovať. Je dôležité to nastaviť efektívne, aby každý vedel, že ho systém môže odhaliť veľmi rýchlo,“ uzavrela.

Konkrétny návrh ministerstva v oblasti preverovania sudcov by mohol byť známy ešte pred letom a bude súčasťou balíka ústavných zmien.