Atmosféru sme nastavili tak, aby hneď teraz veritelia neskočili po podnikateľoch. Chceme, aby boli poctiví podnikatelia, ktorí sa nedostali do ťažkej situácie vlastnou vinou, v silnejšej pozícii, opisuje súčasnú situáciu pre TREND ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Čo hovoríte na to, že Ladislavovi Bašternákovi, odsúdenému daňovému podvodníkovi s mnohomiliónovým majetkom, prepadol len byt, v ktorom býval expremiér Robert Fico, a pár pušiek?

Máme nefunkčný systém zaisťovania majetku. Preto potrebuje revíziu a novú právnu úpravu. Dnes totiž v rámci trestného procesu len hľadáme, čo sa dá urobiť pre to, aby bol získaný majetok, ktorého sa stíhaný dokázal zbaviť. Potrebujeme moderný model na zaistenie majetku v trestnom konaní, ktorý bol pripravený ešte počas minulej vlády, no zostal odložený v zásuvke.

Neplánujete ho teraz vytiahnuť?

Nie je šťastné dávať von návrh zákona, ktorý sme pripravovali pred rokom. Dnes sa musíme pozrieť, či nevieme nastaviť ešte funkčnejší model. Táto vláda má úprimný záujem o to, aby presadila efektívny model zaisťovania majetku v trestnom konaní, a tak by bol hriech, keby sme dávali von niečo v podobe, ako to vyzeralo pred rokom.

Zaistenie majetku a jeho správa

Netreba okrem zaisťovania majetku prehodnotiť aj odporovateľnosť prevodov majetku?

To by mal byť nadväzujúci krok. S tým súvisí už aj civilné konanie a potenc

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa