Igor Matovič sa len pred mesiacom rozhodol, že z tohtoročného rozpočtu zdravotníctva stiahne 232 miliónov eur. Podľa neho ich v zdravotníctve nebolo treba.

Samozrejme, že ich bolo treba. Veril však, že sa mu podarí trik, ktorý mu vyšiel už dvakrát – že peniaze dá iba štátnej VšZP a súkromné zdravotné poisťovne pošle do strát.

V rovnakom čase minulého roku vláda schválila dvojnásobné navýšenie základného imania štátnej poisťovne, čím pokryla jej záporný hospodársky výsledok. Tento krát sa jej to nepodarilo.

Vseobecna zdravotna poistovna
Neprehliadnite

VšZP je v masívnej strate. Vláda ju chce opäť zachrániť navýšením základného imania

Ťažký november

Zdravotné poisťovne sa s príchodom novembra dostali do zložitej situácie. S tým, ako I. Matovič zobral peniaze zo sektora, spôsobil výpadky očakávaných príjmov inštitúciám, ktoré už mali nakontrahované budúce výdavky.

Najviac na to doplatila VšZP, ktorej dovtedajšie straty sa ďalej zvýšili. Dosiahli takú úroveň, že jej hrozil ozdravný plán. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) môže nariadiť poisťovni zaviesť ozdravný plán, pokiaľ jej vlastné imanie klesne pod úroveň 16,6 milióna eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa