Ak chce volič odpovedať minimálne na jednu z jedenástich otázok, ktorými šéf OĽaNO I. Matovič podmieňuje vstup do vlády, musí strane v ankete nechať svoj mail a telefónne číslo. Spôsob, akým strana osobné údaje zbiera, však odporuje pravidlám ochrany osobných údajov, ktoré sú známe pod skratkou GDPR.

Ako prvý na tento problém upozornil týždenník .týždeň. Všimol si, že spôsob, akým strana od ľudí získava súhlas na spracovanie svojich osobných údajov na účely priameho marketingu, nie je v poriadku. V podmienkach napríklad chýbala možnosť odvolať svoj súhlas so spracovaním údajov, ktorý je v takýchto prípadoch nevyhnutný.

Medzery v podmienkach

Potom, ako po prvý raz týždenník na problémy upozornil, strana podmienky spracovania osobných údajov upravila. Pridala nový účel spracovania údajov, rozšíril sa obsah spracovaných údajov a bola doplnená informácia o spôsobe odvolania súhlasu. Ani tak však podľa odborníkov anketa nie je z hľadiska ochrany osobných údajov celkom v poriadku.

„Základná chyba je, že občan nemá možnosť súhlas odmietnuť. To je už v súčasnej dobe neakceptovateľné,“ hovorí advokátka Daniela Čičkánová, ktorá sa problematike ochrany osobných údajov venuje.

Takýto súhlas podľa nej totiž nie je možné pokladať za slobodný, pretože

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa