Premiér Igor Matovič priznal, že na celoplošné testovanie nemáme zatiaľ dostatok testov. „Ideme do toho s tým, že to zabezpečíme,“ povedal Matovič. Ak budú testy chýbať, vláda podľa jeho slov rozhodne, ktoré menej postihnuté okresy sa do prvého kola nezaradia. Tieto okresy sa pretestujú až v ďalšom termíne.

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) prichádza na tlačovú konferenciu k predstaveniu návrhov novej Bezpečnostnej a Obrannej stratégie Slovenskej republiky v Bratislave 8. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Podľa Naďa na celoplošné testovanie nie je dostatok testov

Taktiež povedal, že na celoplošné testovanie je potrebných 2-tisíc zdravotníkov z praxe. Čo je sedemkrát menej, ako ich bolo potrebných v novembri. Na testovanie je celkovo potrebných približne 4-tisíc zdravotníkov, ale 2-tisíc z toho budú študenti medicínskych odborov.

V súvislosti s vyčerpaním zdravotníkov na testovanie Matovič tvrdí, že to sú „povrchné, emocionálne praktiky a manipulácie". Pripomenul, že ani jeden zdravotník nebol počas prvého celoplošného testovania v odberovom mieste nasilu a nebude musieť byť ani v tom avizovanom. „Zákon je postavený tak, že teraz môžeme to odberové miesto robiť s jedným zdravotníkom," poznamenal predseda vlády. Na budúcovíkendové testovanie odhaduje Matovič 4-tisíc odberových miest, ktoré sa spravia popri už existujúcich mobilných odberových miestach.

Richard Sulík pri rozhovore v Bratislave.
Neprehliadnite

V celoplošnom testovaní nevidíme žiaden zmysel, ale mrhanie zdrojmi, tvrdí Sulík

Ľudia by na testovanie mali chodiť podľa časových slotov, aby sa netvorili zbytočné rady a ľudia nemrzli vonku, priblížil Matovič. Modrý certifikát bude zároveň podmienkou vstupu do zamestnania. Podotkol, že po prvom kole testovania nemajú ľudia „snívať" o otvorených obchodoch. Celoplošné testovanie avizoval premiér po pondelkovom (11. 1.) rokovaní vlády. Opakovať sa má v okresoch až dovtedy, kým úroveň incidencie neklesne pod 0,5 percenta.