Viac ako polovici žien zamestnávateľ po návrate z rodičovskej dovolenky nevychádza v ústrety v súvislosti so starostlivosťou o dieťa. Ako ďalej vyplýva z prieskumu, ktorý pri príležitosti Dňa matiek uskutočnila agentúra 2muse pre 365.bank, prácu z domu má v prípade potreby dovolenú len päť percent slovenských matiek, možnosť flexibilného pracovného času dostalo necelých dvanásť percent z oslovených žien.

„Viac ako polovica žien sa v prieskume vyjadrila, že im zamestnávateľ nijako nevyšiel v ústrety po tom, čo sa stali matkami a takmer štvrtina sa po rodičovskej dovolenke nemohla vrátiť na pôvodné pracovné miesto. Dve pätiny mamičiek priznávajú nižší príjem po príchode z rodičovskej dovolenky, čo môže niektoré z nich priviesť k finančným komplikáciám alebo stresu,“ uviedla Head of PR v 365.bank Linda Valko Gáliková.

Na potrebu kratších pracovných úväzkov pre rodičov prichádzajúcich z rodičovskej dovolenky poukazuje podľa prieskumu banky až 78 percent dospelej populácie. Ak sa matky nestretnú s pochopením u pôvodného zamestnávateľa, respektíve dostanú iné pracovné zaradenie, alebo ich vôbec neprijme späť, často si hľadajú nové pracovné miesto. Takmer dve pätiny matiek pritom museli akceptovať nižšiu pracovnú pozíciu.

Štyri z desiatich oslovených žien v prieskume potvrdili, že sa aj pri pracovných pohovoroch stretli s diskrimináciou práve z dôvodu, že sú matkami. Viac ako 40 percent žien je pritom presvedčených, že po návrate z materskej alebo rodičovskej dovolenky dokázali v práci podávať ešte lepšie výkony ako predtým a sú celkovo efektívnejšie. Dve tretiny slovenských žien si myslia, že štát by mal vytvárať priaznivejšie podmienky pre matky s deťmi a 26 percent označilo súčasné opatrenia vyslovene za nedostatočné.

Ďalšie dôležité správy

Neprehliadnite

Materská alebo rodičovská dovolenka. Čo musíte a kde nahlásiť