Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR má prvé „pozitívne indikácie“ o akceptácii slovenských očkovacích certifikátov. Po stredajšom rokovaní vlády to v súvislosti s procedúrou v zahraničí uviedol šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS).

Nie sú to ešte oficiálne stanoviská, ale pozitívne indikácie napríklad z Rakúska a Českej republiky, že budú rýchle spracovávať túto našu žiadosť o akceptáciu očkovacích certifikátov, aby naši občania do týchto krajín mohli cestovať a mali rovnako výhody ako zaočkovaní tamojší občania," informoval minister.

Aplikácie vedia pomôcť manažovať lepšie ochorenie.
Neprehliadnite

Zaočkovaní proti Covid-19 sa budú môcť preukázať snímkou z mobilu

Pripomenul, že od 28. júna má platiť spoločný európsky očkovací certifikát. „Preto vyvíjame túto aktivitu, aby aj dovtedy mohli naši občania cestovať s výhodami, ktoré im vyplývajú z vakcinácie," dodal.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) v utorok (25. 5.) informovalo, že vydalo vyše 71-tisíc očkovacích certifikátov. Záujemcovia o očkovací certifikát môžu požiadať o jeho zaslanie od pondelkového (24. 5.) popoludnia. Dočasné certifikáty majú byť platné do 11. augusta, potom ich majú nahradiť tzv. zelené pasy. O krajinách, ktoré budú dočasné certifikáty akceptovať, by mal informovať rezort zahraničia. Žiadosť treba vyplniť cez stránku vakcinacia.nczisk.sk.