Majitelia reštaurácií na Slovensku požadujú od vlády otvorenie prevádzok od 18. decembra. Ak vláda nechá reštaurácie zatvorené, žiadajú adekvátne odškodnenia.

V sobotu o tom v Žiline informoval predseda združenia Taste of Tatry Vladimír Mikolaj.

Prezident združenia Taste of Tatry Vladimír Mikolaj
Zdroj: Tasr
Prezident združenia Taste of Tatry Vladimír Mikolaj

Rovnaké podmienky

 „Chceme mať také isté podmienky, ako všetci ostatní. Ak nás vláda zatvorí z pandemických dôvodov, neprekáža nám to, kým budeme adekvátne odškodnení.

Požadujeme zvýšenie podpory za pokles tržieb z 10 na 20 percent. Pre porovnanie, v Rakúsku je to 80 percent,“ zdôraznil Mikolaj.

Pre zamestnancov požadujú majitelia reštaurácií obnovenie schémy prvej pomoci. Rovnako žiadajú zníženie dane z pridanej hodnoty v gastronómii na desať percent a do budúcnosti chcú jasné pandemické pravidlá bez diskriminácie.

Symbolické pochovanie kuchárskej varešky počas stretnutia majiteľov gastroprevádzok Žiliny a okolia
Zdroj: Tasr
Symbolické pochovanie kuchárskej varešky počas stretnutia majiteľov gastroprevádzok Žiliny a okolia

Sme na poslednom mieste

 „Aktuálne sme už asi posledné odvetvie, ktoré je zatvorené. Všetko ostatné je už otvorené, reštaurácie sú zase na poslednom mieste,“ doplnil šéf združenia.

Podľa riaditeľa žilinského hotela Holiday inn Michala Michaleka okrem chaotických opatrení vstupujú gastroprevádzky do obdobia, keď sa budú zvyšovať ceny energií, náklady na tovary a zároveň bude veľký problém so mzdami pre zamestnancov.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas 34. rokovania vlády  SR v Bratislave 7. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Premiér E. Heger odmietol zníženie DPH pre gastrosektor

 „Väčšina z nich už pracuje v inom odvetví, prípadne sa rozhodujú, že gastrosektor opustia.

Pre nás je veľmi komplikované ísť v režime zatvárania a otvárania. Hotel sa nedá zatvoriť lusknutím prsta, sú tam procesy, ktoré treba zvládnuť. Rovnako komplikované je to aj opäť otvoriť,“ doplnil Michálek.

Na snímke v popredí zástupca Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák počas brífingu zástupcov gastro sektora k aktuálnej situácii pred Úradom vlády SR 23. apríla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Gastrosektor: Opatrenia musia byť konzultované a spustené s pandemickou pomocou