Vláda schválila nový Covid automat, ktorý zavádza prísnejšie protipandemické opatrenia. Potvrdil to vicepremiér a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS), ktorý zároveň uviedol, že liberáli sa zdržali hlasovania pri opatreniach obmedzujúcich zaočkovaných.

,,So zvyškom Covid automatu, sprísňujúcim opatrenia pre nezaočkovaných, súhlasíme a podporujeme ho," zdôraznil Sulík.

Kritická situácia v nemocniciach

Nový Covid automat podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) výrazne sprísňuje opatrenia pre nezaočkovaných vo všetkých okresoch. Tí sú podľa jeho slov momentálne najviac ohrození. Nezaočkovaní ľudia sa na vstup do práce budú musieť dvakrát do týždňa testovať. Hromadné podujatia budú podľa neho len pre zaočkovaných.

Premiér vysvetlil, že nový Covid automat zavádzajú pre stabilizovanie kritickej situácie v nemocniciach, platiť bude od pondelka 22. novembra. Zdôraznil, že pôjde o dočasné riešenie, očakáva, že to bude trvať tri týždne. Následne by mohlo byť ďalším krokom uvoľnenie opatrení pre zaočkovaných. Avizuje posilnenie kapacít v očkovacích centrách, preto vyzval nezaočkovaných dať sa zaočkovať, aby mohli potom využívať uvoľnenia.

Zrovnoprávniť sa má postavenie kompletne očkovaných a tých, ktorí sú v lehote do 180 dní od prekonania ochorenia covid-19. Pôjde o kategóriu s označením OP.

,,Tieto dve skupiny ľudí budú v mnohých ohľadoch zvýhodňovaní. Nemusia sa dvakrát do týždňa testovať do práce, môžu slobodne chodiť do obchodov, teda nielen do esenciálnych, ale aj do nákupných centier," povedal premiér po rokovaní vlády.

Heger je presvedčený, že očkovanie je jedinou cestou von z pandémie. Vyzval občanov zaočkovať sa.

To či covid-19 existuje, nie je vec názoru, ale tvrdých dát.
Eduard Heger, premiér SR

V prípade skupiny ľudí, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu dať zaočkovať, upozornila členka konzília Elena Prokopová na fakt, že kontraindikácií nie je veľa a sú za ne považované tie, ktoré sú uvedené v súhrnnej informácii o lieku príslušnej vakcíny. 

,,Okrem týchto existujú aj tzv. dočasné kontraindikácie. Preto pripravujeme konzultačné centrá, v ktorých najväčší odborníci na očkovanie budú vysvetľovať, čo možno do tejto skupiny kontraindikácií zaradiť a čo nie," objasnila. Dodala, že sa pripravuje aj široká osveta o tejto téme.

Konzílium odborníkov podľa neho vyhodnocuje dáta na dňovej fáze. Avizuje, že keď sa situácia zlepší, bude sa uvoľňovať. ,,Uvidíme, ako na tento čas zaberie riešenie, je to odporúčanie konzília, ale, samozrejme, budeme musieť promptne reagovať, ak uvidíme, že tie veci nezaberajú. Opäť vkladám dôveru do občanov," povedal Heger.

Nápor na nemocnice je podľa neho obrovský, chýbajú pľúcne ventilácie i miesta na JIS. ,,Problém v nemocniciach zašiel tak ďaleko, že dnes už je riziko, že nebude poskytnutá zdravotná starostlivosť nielen pre covidových pacientov, ale ohrození sú aj pacienti z hľadiska bielej medicíny a plánovaných operácií, ktoré sa odkladajú," vyhlásil premiér a poďakoval všetkým lekárom za ich výkon.

Nová verzia Covid automatu od pondelka 22. novembra
  • Automat zaviedol nový režim OP, teda kompletne zaočkované osoby alebo tí, ktorí prekonali ochorenie covid-19. Materiál má znamenať „regionálny lockdown pre nezaočkovaných". Jednotlivé opatrenia do praxe majú zaviesť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR.
  • Vstup do zamestnania v zelených a oranžových okresoch má byť bez obmedzení. V červených, bordových a čiernych okresoch má platiť režim OTP. V bordových a čiernych okresoch sa má tiež obmedziť otváracia doba neesenciálnych obchodov od 5.00 do 22.00 h.
  • Pre hromadné podujatia má platiť pre režim OP 200 ľudí v červenej farbe, 100 ľudí v bordovej farbe a 50 ľudí v čiernej farbe. Zelené okresy a oranžové okresy majú byť pre režim OP bez obmedzení. Pre vstup v režime OTP má platiť pre červené, bordové a čierne okresy kapacitné obmedzenie šesť ľudí. Hromadné podujatia v základnom režime majú byť pre červené, bordové a čierne okresy zakázané.
  • Nákupné centrá majú byť otvorené pre režim OP bez ohľadu na farbu okresu. Pre základný režim a režim OTP majú byť otvorené len v zelených a oranžových okresoch.
  • V okresoch v zelených a oranžových farbách má platiť rúško v interiéri a na hromadných podujatiach (HP) aj v exteriéri. Pre červené, bordové a čierne okresy má byť povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri na HP s rozšírenými výnimkami a pri vzdialenosti do dvoch metrov.

(Materiál sa však má podľa Ministerstva zdravotníctva SR ešte v nasledujúcich týždňoch upravovať podľa vývoja epidemiologickej situácie.)

Lengvarský vyzval k dodržiavaniu opatrení

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) vyzval verejnosť na pochopenie, dodržiavanie ale i vynucovanie sprísnených protipandemických opatrení. Povedal to po štvrtkovom rokovaní vlády, ktorá schválila novelizované znenie Covid automatu.

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Lengvarský robí ramená pri kontrole covid pasov. Legislatíva ukazuje na rozpor s GDPR

,,Súčasná epidemiologická situácia ohrozuje zdravotnícky systém ako taký a poskytovanie zdravotnej starostlivosti aj iným, ako 'covidovým' pacientom, pripomenul minister. Priznal, že epidemiologické čísla nútia k sprísneniu opatrení aj voči tým, ktorí boli zodpovední a nechali sa zaočkovať.

Vladimír Lengvarský
Zdroj: TASR

,,Veríme, že to pochopia, že my všetci to pochopíme a budeme opatrenia dodržiavať," povedal Lengvarský, ktorý nabáda aj k tomu, aby ľudia dbali na realizáciu, prípadne vynútenie rešpektovania pravidiel.

,,Ak budete v reštaurácii, kde vás neskontrolujú, žiadajte, aby ste boli skontrolovaní, žiadajte, aby ste boli v bezpečnom prostredí a aby sme si boli istí, že opatrenia už nebude nutné ďalej sprísňovať," zdôraznil minister zdravotníctva.

Boli proti sprísneniu pre zaočkovaných

Podľa predsedníčky Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Jany Bittó Cigánikovej (SaS) v prípade sprísnenia pre zaočkovaných ide o mierne reštrikcie v rámci športu a verejných podujatí a nie je to ,,nič, s čím by sa nedalo žiť".

Veľa okresov je podľa COVID automatu v čiernej farbe. Na snímke okienkový predaj v Starej Ľubovni 19.
Neprehliadnite

Slovensko sa mení na čiernu krajinu. Mnohé regióny dostávajú na frak, zázrak nepríde

Predstavitelia SaS zdôraznili, že sú proti tomu, aby sa sprísnil režim pre očkovaných. ,,Tí problémom nie sú, problémom sú nezaočkovaní," upozornili a zároveň potvrdili, že v utorok bol v hre lockdown aj pre zaočkovaných, s ktorým nesúhlasili.

,,Ak urobíme plošný lockdowvn, nič nevyriešime, o tri týždne sa nám aj tak nahrnú nezaočkovaní do nemocníc a zaočkovaných demotivujeme, keďže sme doteraz hlásili, že vakcína je sloboda," upozornila Bittó Cigániková.

Vladimír Lengvarský Ján Mikas
Neprehliadnite

Vláda zavádza režim tvrdej ruky. Hlavný hygienik bude opäť diktovať scenáre, pocítia to mnohí

Zdôraznila, že cestou je motivácia na očkovanie, ktoré prinesie trvalé riešenie na zvládnutie pandémie. ,,Preto sme žiadali, aby opatrenia zaočkovaných motivovali, neočkovaných obmedzili, a takisto, aby bola lepšia kontrola opatrení," dodala Cigániková. V tejto súvislosti odmieta, že by SaS zdržovala prijatie opatrení. ,,My sme, naopak, žiadali prijať skutočné riešenia."

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) počas 42. schôdze vlády SR v Bratislave vo štvrtok 18. novembra 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Zdroj: Pavel Neubauer

Minister školstva Branislava Gröhling (SaS) tvrdí, že sa novému automatu teší, mala však prísť väčšia podpora očkovaným. Podľa vlastných slov sa rozhodol, že sa hlasovania o ňom nezúčastní.

Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Keby bolo keby. Vláda odpískala nové covid pravidlá, čierne zóny prežijú, ak ich štát nepochová

,,Ako strana sme jednotní, aj keď niekedy v drobnostiach máme rozdielne názory, a potom hľadáme spôsob, ako túto jednotu aplikovať." Je pre neho dôležité, že sa žiadnym spôsobom neovplyvňuje chod škôl, naďalej sú otvorené a platí školský semafor.

Odklad na žiadosť Sulíkových ministrov

Rozhodnutie vlády o sprísnení protipandemických opatrení sa v utorok odložilo na žiadosť ministrov SaS, ktorí chceli návrhy prediskutovať v strane. Pred štvrtkovým rokovaním vlády, ktorá má rozhodnúť o podobe nových sprísnených pravidiel, to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Igor Matovič, Richard Sulík
Neprehliadnite

Bohatým neublíži, štátnu kasu nenaplní. Milionárskou daňou brnká Matovič na nervy Sulíkovi

Povedal, že kabinet má záujme rozhodnúť o nových opatreniach ako celok, nie väčšinou, aby to časť koalície negatívne komunikovala. Naď verí, že sa na štvrtkovom rokovaní podarí dohodnúť a schváliť nové opatrenia, ktoré pomôžu zlomiť negatívnu krivku.

,,Keby to bolo na mne, prijal by som opatrenia, ktoré znížia mobilitu, ale zároveň nebudú trestať zaočkovaných," povedal minister.

Nezodpovedné správanie podľa Matoviča

Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) otvorene označil správanie strany SaS za nezodpovedné, pripomína mu to jej postoj pred rokom. Očakáva, že si koaličný partner uvedomí vážnosť situácie.

Igor Matovič nahrúca dokumentárny film
Neprehliadnite

Viac ako polovici firiem daň po Matovičovej reforme stúpne. Pokles o dve percentá môže byť klam

,,Dúfam, že sa dnes prijmú zodpovedné opatrenia," uviedol pred začiatkom rokovania kabinetu. Zdôraznil, že je dôležité, aby sa sprísnené opatrenia schválili na vláde konsenzom, upozornil, že tak bude ich efekt vyšší.

 

Viac o téme: Covid-19

Covid automat 22.11. - 29.11.
Neprehliadnite

Covid automat: Počet čiernych okresov stúpa, červená je Bratislava a Dunajská Streda