Minulý rok bolo pre pandémiu zrušených viacero premiér dlhoočakávaných filmov. Produkcia nových titulov pokračuje za prísnych hygienických opatrení a postupne vzniká niekoľko problémov, s ktorými sa budú musieť vysporiadať nielen kiná, ale aj distribútori. V dlhej rade sa totiž tlačí množstvo filmov, ktoré čakajú na uvedenie do kín. Tie sú však zatvorené a nikto nevie, kedy budú môcť začať s premietaním. Otázkou však aj naďalej ostáva, či a ktoré kiná pandémiu prežijú. Pomoc zo strany štátu totiž nie je dostačujúca.

Cinemax na pokraji bankrotu

Vlani boli slovenské kiná otvorené celkovo necelých sedem mesiacov. Tento rok svoje brány ešte neotvorili a nepretržite sú tak bez akéhokoľvek príjmu už viac ako dva mesiace. „Pokles tržieb za obdobie od marca do augusta 2020 bol takmer 80 percent v porovnaní s rovnakými obdobím roku 2019. Jeseň priniesla niekoľko silných filmov, ktoré však aj vďaka obmedzenej kapacite a zákazu konzumácie občerstvenia ani zďaleka nenaplnili svoj divácky či komerčný potenciál,“ hovorí Tomáš Drobný, managing director a spolumajiteľ spoločnosti Continental Film, s.r.o., materskej spoločnosti prevádzkovateľa kín Cinemax.

Vďaka zodpovednému hospodáreniu za predchádzajúce obdobia sa Cinemaxu podarilo naakumulovať určitú rezervu a úspory, ktoré plánovali investovať do nových projektov a rozširovania siete na Slovensku a na nových trhoch, na ktoré expandujú – v Rumunsku a v Česku. Zároveň mali v pláne tiež modernizáciu a renováciu niekoľkých kín na domácom trhu. Úspory teraz postupne rozpúšťajú na neustále režijné náklady. Zároveň majitelia čakajú na pomoc štátu, ktorá im za prvú vlnu pokryla len necelých 25 percent nákladov a za druhú vlnu zatiaľ dostali len dotácie na mzdy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa