Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval vo štvrtok na začatie medzinárodného vyšetrenia utorkového masívneho výbuchu v prístave v libanonskom hlavnom meste Bejrút, informuje agentúra AFP.

„Je potrebné medzinárodné, otvorené a transparentné vyšetrovanie, aby sa predišlo utajeniu informácií a prípadným pochybnostiam“, povedal Macron v závere svojej štvrtkovej návštevy Bejrútu, kde sa zdržal iba niekoľko hodín.

JB 38 Bejrút - POZOR NA SILNÝ GRAFICKÝ OBSAH!!! Civilisti vynášajú obeť na ulici po masívnej explózii v prístave v Bejrúte 4. augusta 2020. Najmenej desať mŕtvych si vyžiadali dva mohutné výbuchy, ktoré otriasli v utorok libanonskou metropolou Bejrút, informovala televízia Sky News s odvolaním sa na tamojšie úrady. Podľa ministra zdravotníctva, ktorého citovala televízia al-Džazíra, utrpeli zranenia stovky ľudí. Výbuchy hlásili z prístavu, bolo ich počuť vo veľkých častiach mesta. Tlaková vlna r
Neprehliadnite

Niekoľkých predstaviteľov prístavu v Bejrúte dali do domáceho väzenia

Zároveň oznámil, že čoskoro sa uskutoční medzinárodná konferencia zameraná na pomoc Libanonu. Podľa jeho slov sa bude konať už „v najbližších dňoch“.

Macron v tejto súvislosti zdôraznil, že pomoc získaná počas konferencie sa poskytne „priamo obyvateľom, humanitárnym organizáciám a tímom v teréne, ktoré ju potrebujú“.

Macron v meste navštívil miesto explózie a zničené ulice, kde nahnevané davy žiadali ukončenie „režimu“ libanonských politikov, ktorých obviňujú z korupcie a z toho, že Libanon uvrhli do katastrofy, píše agentúra Reuters.

Utorkový výbuch podľa doterajších informácii spôsobil náhodný požiar, ktorý zapálil zásoby dusičnanu amónneho. Podľa Reuters výbuch zabil najmenej 145 ľudí, zranil viac ako 5-tisíc osôb a spôsobil rozsiahle škody.