Približne dve hodiny vypovedal pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v procese so Štefanom Aghom v kauze dvoch televíznych zmeniek TV Markíza odsúdený podnikateľ Marian Kočner.

Podnikateľ vypovedal ku komplikovaným vlastníckym vzťahom v rámci televízie medzi Sylviou Klaus-Volzovou, Silošom Pohankom, exriaditeľom Pavlom Ruskom a napokon aj obžalovaným Štefanom Aghom. Opísal, ako jeho a Štefanova Aghova spoločnosť Gamatex odkúpila pohľadávku Pohanku, majiteľa ESPE štúdia, voči televízii Markíza.

„Nie je pravdou, žeby sme do TV Markíza prišli v auguste 1998 po zuby ozbrojení a že išlo o nejaký prevrat, ako to písali médiá," povedal Kočner. Viac krát uviedol, že Klaus-Volzová chodila na spoločné stretnutia ešte pred „obsadením Markízy" s nebohým zavraždeným bosom sýkorovcov Petrom Čongrádym. Klaus-Volzová podľa slov Kočnera nemala podporu zamestnancov televízie.

Na snímke uprostred obžalovaný Marian K. a právni zástupcovia Michal Mandzák (vľavo) a Marek Para (vpravo) počas vynesenia rozsudku na pojednávaní na Najvyššom súde SR, ktorý rozhoduje v kauze televíznych zmeniek v Bratislave 12. januára 2021. Najvyšší súd (NS) SR potvrdil v kauze falšovania televíznych zmeniek vinu pre Mariana Kočnera a Pavla Ruska. Odsúdení sú na 19 rokov nepodmienečne, Kočner dostal aj peňažný trest 10.000 eur. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Obžaloba Mariana Kočnera v kauze takzvaných motákov napadla na Okresný súd v Bratislave

Niektorí ľudia zo Slovenskej informačnej služby (SIS) nás nútili, aby sme vypli Markízu. Potom prišli voľby a bolo jasné, že ich vyhrá koalícia budúceho premiéra Mikuláša Dzurindu," povedal. Kočner vo svojej výpovedi pospomínal mená zosnulého bývalého námestníka SIS Jaroslava Svěchotu, zavraždených bratov Diničovcov či Petra Steinhübela a zastreleného advokáta Ernesta Valka. Kočner vo viacerých častiach zopakoval svoju výpoveď z pojednávaní, ktoré sa v kauze zmeniek viedli voči jeho osobe a Ruskovi.

Súd po jeho výpovedi pojednávanie prerušil. Popoludní by mal vypovedať právoplatne odsúdený exriaditeľ TV Markíza Rusko.

Na snímke Štefan Ágh prichádza na pojednávanie v kauze falšovania televíznych zmeniek na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 27. februára 2020. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Prokurátor Šanta podal na Kočnerovho blízkeho Štefana Ágha na súd obžalobu v kauze zmeniek

Obžalovaný Štefan Agh sa na proces dostavil. Zastupuje ho nový obhajca Štefan Neszméry, ktorý nahradil jeho doterajšieho advokáta Mareka Paru.

Pojednávanie so Štefanom Ághom sa začalo minulý rok v závere novembra. Obžalovaný vinu popiera a vyhlasuje, že žiadne zmenky nesfalšoval a ním podpísané zmenky sú pravé. Obžalobu podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta v júni minulého roka.

Štefan agh v minulosti figuroval v kauze, v ktorej 12. januára tohto roku Najvyšší súd SR právoplatne odsúdil Ruska a Kočnera na 19-ročné tresty odňatia slobody, ako obvinený. Štefana Agha, označovaného v kauze Gamatex za pravú ruku Kočnera, vylúčili na samostatné konanie. Počas procesu s odsúdenou dvojicou vypovedal ako svedok v júli 2019.