Aktualizované 27.2. o Ľudovú stranu Naše Slovensko

Nejedna nová strana hovorí, že vznikla ako reakcia nespokojných občanov. Alebo hlása nedôveru voči opotrebovaným politikom. Bližší pohľad však ukazuje, že v každej z 26 politických strán v marcových voľbách kandiduje na popredných priečkach aj niekto, kto už v minulosti držal vysoké politické funkcie alebo aspoň obliekal dres inej strany. Niekedy ide o bývalých poslancov, inokedy o regionálnych politikov či ľudí, ktorí majú za sebou neúspešné pokusy dostať sa do parlamentu za iné politické zoskupenie.

Zelení nie sú Strana zelených

Strana Zelení až do konca vlaňajška pôsobila s názvom AZEN-Aliancia za Európu národov, na ktorej čele stál bývalý podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni. Na kandidátku do marcových volieb si napísala iba 15 ľudí. Na piatom mieste sa nachádza jej štatutár - podnikateľ a právnik Pavel Hraško z Banskej Štiavnice. V roku 2006 kandidoval za novú Stranu demokratickej ľavice (SDĽ). Názvom konkuruje Strane zelených.

Strana demokratickej ľavice: stará i nová

Odkedy prevzala značku bývalej SDĽ, strana skúšala šťastie už v dvoch voľbách. Marcové budú tretie v poradí. Teraz kandiduje bez podpory podnikateľa Ivana Weissa, ktorý investuje radšej do novej značky 99 percent. Posilou listiny SDĽ (tretie miesto) sa stal bývalý podpredseda vlády v rokoch 1994-98 Jozef Kalman. V kabinete Vladimíra Mečiara zastupoval Združenie robotníkov Slovenska (ZRS), potom pôsobil v HZDS. Neskôr viedol stranu Ľavicový blok. Na 21. mieste sa o hlasy uchádza aj bývalý primátor Starej Ľubovne a exčlen Smeru-SD Valent Jaržembovský.

Za SDĽ ide do volieb aj niekoľko politikov z pôvodnej strany SDĽ vedenej Jozef Migašom. Ľubomír Dzurák a Mária Angelovičová (6. a 7. miesto) boli v rokoch 1998 až 2002 poslancami Národnej rady.

Ľupták, Nora, Martináková: starí známi v novom šate

Bývalý podpredseda vlády Jozef Kalman, v minulosti predstaviteľ ZRS, potom HZDS, aktuálne SDĽ. Foto - SITA / Tomáš Somr

Obyčajní ľudia a naozaj rôznorodé nezávislé osobnosti

Dlhoroční politici na čele s Vladimírom Palkom (Konzervatívni demokrati Slovenska) a Petrom Zajacom (Občianska konzervatívna strana) sa už vzdali kandidatúry po spore s Igorom Matovičom. Neznamená to však, že vo volebnej ponuke „matovičovcov“ v zoskupení OĽaNO nezostalo niekoľko ľudí s politickými skúsenosťami. Ochranár Mikuláš Huba bol po revolúcii dva roky poslancom Slovenskej národnej rady za Stranu zelených. Rómsky aktivista Peter Pollák bojoval o hlasy voličov v roku 2010 za Most-Híd. Predtým kandidoval v regionálnych voľbách v Košickom kraji za Hnutie za demokraciu, Slobodné fórum a Stranu občianskej solidarity.

Deviatka Alojz Hlina mal v rokoch 1998 až 2005 svoju vlastnú Stranu mladých demokratov. Štrnástka Igor Hraško sa v roku 1998 uchádzal o hlasy voličov za Stranu občianskeho porozumenia (SOP), v životopise si uvádza ako pracovnú skúsenosť miesto organizačného pracovníka republikovej kancelárie SOP. Daniela Žuffová je na kandidátke uvedená ako občianska aktivistka, ešte vlani však pôsobila ako viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov. Aj v rozhovore pre TREND ešte pred rokom hovorila v dobrom aj o Smere-SD, s ktorým odborári spolupracujú.

Ľupták, Nora, Martináková: starí známi v novom šate

Kandidát Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Peter Pollák ešte vo farbách Mosta-Híd. Foto - Most-Híd

Ľupták, Nora, Martináková: starí známi v novom šate

Peter Pollák pri predstavovaní programu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností, Foto - SITA / Diana Černáková

Právo a spravodlivosť – rôznorodá všehochuť

Líder strany Peter Puškár, brat známej moderátorky, sa príliš netajil, že do svojho tímu získal bývalých členov iných politických strán. Podľa Prešovského Večerníka je Tatiana Lörincová z druhého miesta kandidátky bývalou členkou Smeru-SD. Z prostredia Smeru-SD vyšiel aj ďalší kandidát Igor Zvoláreň. Vladimír Homola (piate miesto) ešte pred tromi rokmi oslovoval voličov v Trenčianskom samosprávnom kraji na bilborde vo farbách Mosta-Híd s heslom „Slušný človek – dobrá voľba“ a podpisom Bélu Bugára. Jozef Zaťko v posledných parlamentných voľbách spojil sily s lídrom AZEN a bývalým funkcionárom ĽS-HZDS Milanom Urbánim.

Na 74. priečke kandiduje aj Peter Ošváth - bývalý poslanec za SDK Mikuláša Dzurindu v rokoch 1998 až 2002.

Ľupták, Nora, Martináková: starí známi v novom šate

Igor Zvoláreň, tlačová konferencia Práva a spravodlivosti, Foto - SITA / Viktor Zamborský

Ľupták, Nora, Martináková: starí známi v novom šate

Igor Zvoláreň ešte ako kandidát Smeru-SD v miestnych voľbách Prameň: Smer-SD

Ľupták, Nora, Martináková: starí známi v novom šate

Vladimír Homola dnes kandiduje za Právo a spravodlivosť. Takto vyzeral jeho bilbord, keď kandidoval v regionálnych voľbách v roku 2009 za Most-Híd. Prameň: Považská Bystrica Otvorene

Aktuálny blog Vladimíra Homolu ako kandidáta Práva a spravodlivosť nájdete tu.

Náš kraj – bývalá ľavica i pravica

Strana oslovuje rusínskych voličov a obyvateľov Prešovského kraja. Aj na popredných miestach jej kandidátky sa objavujú ľudia pôvodom aktívni v iných stranách. Lekár Andrej Bega zo štvrtého miesta v minulosti dvakrát kandidoval z nižších priečok na poslanca za HZDS (v rokoch 1998 a 2002).

Košičana Stanislava Lábaja podporovala v roku 2009 v súboji o kreslo košického župana SDĽ. Šestka Dušan Drančak sa v roku 2005 snažil získať post poslanca prešovského krajského zastupiteľstva za vtedy už rozkladajúcu sa Alianciu nového občana (ANO).

V trochu iných sférach sa pohyboval Prešovčan Mikuláš Žemlička - bol podpredsedom Misie 21 niekdajšieho podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Šimka. V roku 2006 sa pokúšal stať za túto stranu prešovským primátorom.

Zložitá púť Strany zelených

Od začiatku 90. rokov, keď slovenská Strana zelených vznikla, má za sebou účasť na voľbách v ľavicovej Spoločnej voľbe vedenej starou SDĽ v roku 1994, v dúhovej SDK v roku 1998 či na kandidátke Slobodného fóra v roku 2006 alebo naposledy pod krídlami SDĽ a strany Únia. Pred marcovými voľbami sa do čela kandidátky dostali ľudia z Občianskej strany Dnes. Jeho najvýraznejšou tvárou je aktuálne Branislav Král, bývalý poradca exministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu z ĽS-HZDS (aktuálne už SNS). Spolu s M. Jureňom sa zúčastnil aj na pamätnej rozlúčkovej tlačovej konferencii vo vajnorskom kravíne. Ďalším zo združenia je Vojtech Lampert, ktorý pôsobil v zbrojárskych firmách.

Ľupták, Nora, Martináková: starí známi v novom šate

Branislav Král, jedna z hlavných tvárí Strany zelených, bol za minulej vlády Roberta Fica poradca Miroslava Jureňu. Foto - SITA / Nina Bednáriková

Bola už aj iná Ľudová strana

Keď v roku 2006 Marianovi Kotlebovi Najvyšší súd rozpustil extrémistickú stranu Slovenská pospolitosť, prešiel aj so svojimi ľuďmi na kandidátku Slovenskej ľudovej strany. Jej vtedajší šéf Jozef Sásik tvrdil, že za SĽS kandidujú len jej členovia. Dnes vedie M. Kotleba do volieb Ľudovú stranu Naše Slovensko. SĽS existuje naďalej.

Zmena zdola-Demokratická únia Slovenska

Povedať, že strana Zmena zdola sa skladá len z neopozeraných tvárí v politike, by tiež nebolo ani zďaleka presné. Samotný líder Ján Budaj je dlhoročným politikom. Kardiológ Viliam Fischer ešte v roku 1998 kandidoval vo farbách HZDS a zúčastňoval sa na mítingoch Vladimíra Mečiara na Pasienkoch. Pred poslednými prezidentskými voľbami sa špekulovalo o jeho kandidatúre opäť za ĽS-HZDS, nakoniec sa však za ňu o zvolenie neúspešne uchádzal chemik Milan Melník. Lekár Martin Čulen bol v posledných voľbách ako zástupca Strany zelených na jednej kandidátke s Branislavom Záhradníkom a Zuzanou Martinákovou.

Na 11. mieste sa nachádza bratislavský advokát Dušan Repák. Právnik s rovnakým menom v minulosti zastupoval skupinu poslancov bývalej vládnej koalície Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS, ktorých podnet na Ústavnom súde viedol k zrušeniu Špeciálneho súdu. Podľa denníka Sme tiež poskytoval služby Slobodnému fóru a skupine komunálnych politikov na čele s Branislavom Záhradníkom, ktorí opustili SDKÚ-DS.

Odvetvená SNS: Národ a spravodlivosť

Národ a spravodlivosť je síce nová strana, zakladali ju však ľudia, ktorí opustili SNS Jána Slotu na čele s Annou Belousovovou. V prvej desiatke okrem nej kandidujú aj exposlanci národniarov Rudolf Pučík a Jozef Ďuračka. Ďalšou kategóriou sú rodinní príslušníci – Vladimír Malík je brat Anny Belousovovej, Peter Šaško syn tvrdošínskeho primátora a exposlanca SNS Ivana Šaška.

J. Ľupták je späť. Ako komunista

Kedysi dve najvýraznejšie tváre Združenia robotníkov Slovenska – Ján Ľupták a Miroslav Kočnár sa dlhý čas veľmi nemuseli. M. Kočnár opustil ešte za vlády Vladimíra Mečiara v rokoch 1994 až 1998 rady ZRS. A padali trpké obvinenia – kto privatizoval, kto sa nabalil. Dnes sú opäť na jednej kandidátke. J. Ľuptákovi patrí teraz v Komunistickej strane Slovenska piate miesto, M. Kočnárovi šestnáste.

Ľupták, Nora, Martináková: starí známi v novom šate

Líder Združenia robotníkov Slovenska našiel miesto na kandidátke KSS. Foto - SITA / Tomáš Benedikovič

Pohyby na rómskych kandidátkach

Aj keď je Strana rómskej únie na Slovensku novým politickým zoskupením, meno jej lídra Františka Tanka už figurovalo aj v posledných parlamentných voľbách.  Z kandidátky Strany rómskej koalície sa však nakoniec stiahol.

Za rovnakú stranu zas získal kreslo starostu Viesky nad Blhom pri Rimavskej Sobote desiaty muž kandidátky Attila Lakatoš, v parlamentných voľbách 2010 sa za SRK uchádzala o hlasy voličov aj sedmička Zlatuše Kančiová. Alfonz Kaliaš bol vo Vranove nad Topľou poslancom za Rómsku iniciatívu Slovenska Alexandra Patkolóa.

99 percent: K SDĽ nemal blízko len Ivan Weiss

Je všeobecne známe, že v predchádzajúcich parlamentných voľbách podporoval silný muž 99 percent Ivan Weiss inú stranu - SDĽ. Táto mala v prvej päťke kandidátky aj Róberta Gaboša. V 99 percentách sa zmestil už len do prvej desiatky.

O niečo nižšie bol na oboch listinách košický manažér Peter Konček. Starosta Mýtnej pri Lučenci Pavol Greksa uspel v posledných miestnych voľbách aj s podporou pestrofarebnej koalície SDKÚ-DS, KDH, SNS a ĽS-HZDS. Štyri roky predtým ho navrhovala trojica Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS. A ešte skôr zasa pôvodná SDĽ.

Premena na +1 hlas

Jadro strany tvoria ľudia pohybujúci sa v bratislavskej komunálnej politike. Názov je nový, no zoskupenie existovalo už skôr ako Občianski kandidáti či Únia – Strana pre Slovensko, kde sa združila bratislavská skupina odídencov z SDKÚ-DS. Z nej na kandidátke stále zostal exposlanec SDKÚ-DS Martin Kuruc, ktorý neskôr s heslom Podporte istotu kandidoval v bratislavskej mestskej časti Ružinov za koalíciu Smer-SD, SNS, Slobodné fórum a už zmieňovaní Občianski kandidáti. „Dnes nie je podstatné, či je niekto červený, modrý alebo zelený - či má pravicové alebo ľavicové myslenie,“ napísal na svojej stránke.

Líder kandidátky Alexander Kernaševič bol v posledných petržalských voľbách kandidátom pravice – SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd a OKS. Trojka Martin Miškov je bratom ministra hospodárstva za SaS Juraja Miškova. Šéf liberálov Richard Sulík však mal na neho ťažké srdce a vyčítal mu, že sa nechal zvoliť za zástupcu starostu Petržalky aj hlasmi Smeru-SD.

Ľupták, Nora, Martináková: starí známi v novom šate

Martin Kuruc ešte medzi poslancami SDKÚ-DS v debate s Robertom Kaliňákom, Foto - SITA / Tomáš Benedikovič

Ľupták, Nora, Martináková: starí známi v novom šate

Martin Kuruc v komunálnych voľbách v roku 2010 ako kandidát širokej ľavicovej koalície, Foto - autor

Obrázok zo súčasnosti nájdete tu.

Robíme to pre deti-SF

Ďalšia premenovaná stará strana. Predtým sa nazývala Slobodné fórum a vedie ho naďalej Zuzana Martináková.  Dvojkou je Ľudmila Farkašovská, ktorá už tiež v strane pôsobí dlhší čas.

Ľupták, Nora, Martináková: starí známi v novom šate

Líderka kandidátky Robíme to pre deti - SF Zuzana Martináková. Foto - SITA / Jozef Jakubčo

Finta Víťazoslava Morica - Obyčajní ľudia

Na tento názov mal pôvodne zálusk Igor Matovič, pohotovejší však bol bývalý funkcionár SNS a neskôr predstaviteľ konkurenčných národniarskych strán Víťazoslav Moric. Stačilo mu svoju stranu premenovať. Prvú desiatku kandidátky tvoria neznámi ľudia, výnimkou je podnikateľ Ľubomír Ďurčo, ktorý v roku 2006 kandidoval za HZD.

Športová strana s politikmi

Bývalý zápasník Peter Marček je lídrom kandidátky športovej Strany občanov Slovenska. Predtým pôsobil ako krajský predseda HZD, strany, ktorú založil Ivan Gašparovič po roztržke s Vladimírom Mečiarom. Olympijský zlatý medailista v chôdzi Jozef Pribilinec, ktorý vedie okresnú organizáciu športovej strany v Žiari nad Hronom, bol v rokoch 1994 až 1998 poslancom za SDĽ.

Ľupták, Nora, Martináková: starí známi v novom šate

Peter Marček, dnes líder Strany občanov Slovenska, ako kandidát HZD v roku 2006.

Ľupták, Nora, Martináková: starí známi v novom šate

Peter Marček, líder Strany občanov Slovenska, Foto - SITA / Marián Peiger

Ani Eleonóra Mojsejová nie je politickým nováčikom

V roku 2002 kandidovala košická podnikateľka Eleonóra Kašaiová (dnes Mojsejová) za HZDS Vladimíra Mečiara. Šance na postup do parlamentu mala vtedy zhruba podobné ako dnes, pred desiatimi rokmi bola na 82. mieste, a ani dnes Strane Slobodné slovo Nory Mojsejovej nenasvedčujú postupu do parlamentu. Meno trojky a podpredsedníčky strany Anny Klobušickej figurovalo pred piatimi rokmi na kandidátke SNS. Deviatka na kandidátke Marcel Slávik išiel do regionálnych volieb v Bratislavskom samosprávnom kraji za Most-Híd.

Strana živnostníkov Slovenska má korene aj v Smere

Strana bola pôvodne zaregistrovaná ako Strana regiónov Slovenska, neskôr zmenila názov. V aktuálnej prvej desiatke je aj Ján Sabadoš, ktorého živnostníci predstavujú ako dlhoročného ľavičiara a straníckeho funkcionára. Skutočne – ešte donedávna bol okresný predseda Smeru-SD pre Košice-okolie a v roku 2010 za stranu Roberta Fica kandidoval do parlamentu. Starosta Bidoviec pri Košiciach Viliam Bačo zas dvakrát získal post s podporou Smer-SD.

Prehľad strán kandidujúcich v parlamentných voľbách 2012

1.Zelení

2. Kresťanskodemokratické hnutie

3. Strana demokratickej ľavice

4. Slovenská národná strana

5. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

6. Sloboda a Solidarita

7. Právo a spravodlivosť

8. Náš kraj

9. Strana zelených

10. Ľudová strana Naše Slovensko

11. Smer - sociálna demokracia

12. Zmena zdola - Demokratická únia Slovenska

13. Národ a spravodlivosť - naša strana

14. Komunistická strana Slovenska

15. Strana Rómskej únie na Slovensku

16. Most - Híd

17. 99 %  - občiansky hlas

18. Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko

19. Strana +1 hlas

20. Robíme to pre deti - SF

21. Obyčajní ľudia

22. Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana

23. Strana občanov Slovenska

24. Strana maďarskej koalície - Magyar Koalíció Pártja

25. Strana slobodné slovo Nory Mojsejovej

26. Strana živnostníkov Slovenska

Ilustračné foto na titulke - SITA / Tomáš Benedikovič