Ľavicový kandidát a bývalý brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva by mohol uspieť už v prvom kole prezidentských volieb. Ukázal to výsledok prieskumu agentúry Datafolha, ktorý bol zverejnený vo štvrtok.

Veľký náskok

Lula si udržuje veľký náskok nad súčasným prezidentom Jairom Bolsonarom, uviedla agentúra EFE. Práve medzi týmito dvoma kandidátmi sa rozhoduje drvivá väčšina brazílskych voličov.

Podľa prieskumu agentúry Datafolha by Lulovi dalo hlas 47 percent respondentov a Bolsonarovi 28 percent voličov. V porovnaní s májovou sondážou sa tak preferencie oboch politikov prakticky nezmenili.

Podľa prieskumu ale sedem percent voličov chce prísť k voľbám a odovzdať neplatný alebo prázdny hlas. Také hlasy sa však v brazílskom systéme nezapočítavajú do účasti. Bez týchto hlasov by tak Lula mal 53 percent preferencií a Bolsonaro 32 percent. Lula by tak prekročil hranicu 50 percent a bol by zvolený v prvom kole volieb.

Tragická vláda

Veľká väčšina brazílskych voličov sa rozhoduje práve medzi súčasným prezidentom a jeho predchodcom. Ostatní kandidáti tak majú výrazne nižšie preferencie. Na treťom mieste je stredoľavicový kandidát Ciro Gomes s ôsmimi percentami hlasov. Ďalším kandidátom prieskum prisudzuje maximálne dve percentá preferencií.

,,Tento prieskum znova ukazuje, že brazílsky ľud sa chce zbaviť tejto tragickej vlády," uviedol v reakcii na výsledok sondáže Lula.

Lulov rozsiahly náskok ukazujú aj ďalšie sondáže zverejnené v posledných týždňoch. Bolsonarova vláda čelí kritike za ekonomický stav krajiny, ktorý poznamenáva vysoká inflácia a silný rast životných nákladov.

Korupčný škandál ministra a evanjelického farára

Bolsonaro sa tiež stretáva s korupčným škandálom svojho bývalého ministra školstva a evanjelického farára Miltona Ribeira. Ten čelí obvineniu, že rozdeľoval školské dotácie v prospech svojich známych a súvercov.

Odpočúvanie, kde sa Ribeiro dohovára na porciovaní dotácií, zverejnil v marci denník Folha de S. Paulo a minister musel odstúpiť. Minulý týždeň na neho prokurátor uvalil väzbu, ktorú vo štvrtok zrušil súd s odôvodnením, že muž nepredstavuje hrozbu pre vyšetrovanie.

Bolsonaro uviedol, že má vo svojho bývalého ministra stále dôveru. Vyšetrovanie označil za nepodložené a Ribeirovo zatknutie bolo podľa neho "pokus o zosadenie vlády".

Prvé kolo prezidentských volieb sa v Brazílii uskutoční 2. októbra.

Ďalšie dôležité správy

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro
Neprehliadnite

Biden rokoval po prvý raz s Bolsonarom, témou boli voľby aj Amazonské pralesy