Bieloruský líder Alexandr Lukašenko v piatok uviedol, že tamojšie orgány odhalili „spiace teroristické bunky" s údajnými väzbami na krajiny Západu vrátane USA, Nemecka či Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AFP. „Dnes sme ukončili rozsiahlu protiteroristickú operáciu," uviedol Lukašenko s tým, že bieloruské orgány plánujú v tejto veci protestovať u nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Podľa Lukašenka sa pozornosť členov odhalených buniek zameriavala na ruské námorné komunikačné centrum neďaleko bieloruského mesta Vilejka, ktoré leží zhruba 100 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Minsk. Lukašenko už o celej záležitosti hovoril aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

KK101 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a bieloruský prezident Alexandr Lukašenko pózujú na lodi počas stretnutia  v čiernomorskom Soči 29. mája 2021. FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin, right, and Belarusian President Alexander Lukashenko talks to each other standing on the boat during their meeting in the Black Sea resort of Sochi, in Russia, Saturday, May 29, 2021.(Sergei Ilyin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Tajné služby Ruska a Bieloruska ohlásili užšiu spoluprácu v boji proti Západu

Bieloruský líder okrem toho dodal, že uvedené teroristické bunky spolupracovali aj s Poľskom či Litvou. Ako uvádza agentúra Reuters, Lukašenko na zhromaždení pri príležitosti bieloruského Dňa nezávislosti taktiež oznámil úplné uzavretie hraníc s Ukrajinou. „Z Ukrajiny prichádza do Bieloruska veľké množstvo zbraní. To je dôvod, prečo som pohraničnej stráži nariadil úplné uzavretie hraníc s Ukrajinou," povedal Lukašenko.

Vzťahy medzi Západom a Bieloruskom sa neustále zhoršujú. Naposledy k tomu prispel incident s odklonom lietadla a zatknutím bieloruského novinára Ramana Prataseviča, za čo Európska únia minulý týždeň oficiálne uvalila na Bielorusko rozsiahle sankcie, ktoré postihujú celé sektory tamojšej ekonomiky.

Putin a Lukašenko počas schôdzky v Soči
Neprehliadnite

Putin a Lukašenko: Rusko čoskoro pošle Bielorusku 500 miliónov dolárov

Napätie medzi Západom a Minskom už predtým vyostrili vlaňajšie sporné voľby v Bielorusku, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil Lukašenko. Západné krajiny aj bieloruská opozícia označili voľby za zmanipulované a Lukašenkovo znovuzvolenie nepovažujú za legitímne.