Západom neuznávaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko predložil dolnej komore parlamentu návrh zákona, ktorým sa pozastavuje readmisná dohoda medzi Bieloruskom a Európskou úniou. Podľa stredajšej správy spravodajského webu Meduza.io o tom informovala Lukašenkova tlačová služba.

Dohoda o deportácii

Dohoda definuje mechanizmus týkajúci odovzdania, prijatia a návratu osôb, ktoré porušili podmienky vstupu do krajiny a pobytu v nej. V blízkej budúcnosti budú príslušné záväzky Bieloruska „zmrazené", uviedla Lukašenkova tlačová služba. Návrh zákona o pozastavení readmisnej dohody bol podľa nej pripravený v reakcii na „nepriateľské akcie" Európskej únie.

Putin
Neprehliadnite

Putin prisľúbil pomoc Bielorusku postihnutému sankciami EÚ

Bielorusko a EÚ podpísali v roku 2020 dohodu o readmisii. Podľa nej je Bielorusko povinné prijať späť svojich vlastných občanov alebo občanov tretích krajín - ak napríklad v Bielorusku získali víza alebo povolenie na pobyt -, v prípade ktorých bolo rozhodnuté o ich deportácii z Európskej únie. Rovnaké povinnosti sa vzťahujú aj na krajiny EÚ.

V júni tohto roka bieloruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že začína proces pozastavenia platnosti dohody o readmisii s EÚ. Stalo sa to krátko po tom, čo Európska únia uvalila na Minsk sektorové sankcie. Tie boli prijaté v súvislosti s vynúteným núdzovým pristátím lietadla spoločnosti Ryanair a so zatknutím bieloruského novinára Ramana Prataseviča, ktorý sa nachádzal na palube tohto lietadla, ale aj na pozadí krízy v Litve, ktorú vyvolal prílev nelegálnych migrantov prichádzajúcich z Bieloruska.

Bielorusko odmieta prijať migrantov

Po tom, ako sa migračná kríza začala zhoršovať, Litva začala posielať cudzincov zadržaných po prechode svojich hraníc späť do Bieloruska. Takýchto migrantov odmietajú prijímať aj Lotyšsko a Poľsko, ktoré - podobne ako Litva - tiež čelia prílevu nelegálnych migrantov z bieloruského územia.

Agentúra Reuters pripomenula, že EÚ obvinila Lukašenkov režim, že podnecuje stovky migrantov k nelegálnemu vstupu do EÚ cez Poľsko a Litvu, čo má byť zo strany Minska odplata za západné sankcie. Bielorusko naopak zo zodpovednosti za situáciu na hraniciach viní EÚ a tvrdí, že migrantov uviaznutých na hraniciach ponechali svojmu osudu.

Alexandr Lukašenko demonštruje svoju silu, pravdou však je, že režim nemá podporu ľudí.
Neprehliadnite

Bielorusko ohlásilo pozastavenie dohody o migrácii s EÚ

Poľsko vyhlásilo výnimočný stav

Poľsko v reakcii na túto situáciu vyhlásilo prvýkrát od pádu komunizmu v dvoch pohraničných regiónoch 30-dňový výnimočný stav. Ten bude platiť v 183 lokalitách a na základe neho v nich budú zakázané všetky turistické exkurzie, kultúrne i hromadné podujatia a demonštrácie. Tento krok má umožniť pohraničníkom, armáde a polícii účinnejšie monitorovať situáciu na hraniciach s Bieloruskom.

Poľské ministerstvo zahraničných vecí v stredu bezprostredne nereagovalo na žiadosť o vyjadrenie k Lukašenkovmu zámeru, ktorý sa týka zmrazenia readmisnej dohody. Lukašenko už začiatkom leta pohrozil, že Bielorusko na svojich hraniciach oslabí kontrolu nad obchodovaním s drogami a nelegálnou migráciou. Vyhlásil, že Bielorusko na svojich hraniciach „zastavovalo drogy a migrantov". „Teraz si ich užívajte a chytajte sami," odkázal Západu.

Na snímke zľava slovenský premiér Eduard Heger a poľský premiér Mateusz Morawiecki počas tlačovej konferencie po spoločnom rokovaní na Úrade vlády Poľskej republiky 10. júna 2021 vo Varšave. Premiér Eduard Heger je na jednodňovej oficiálnej návšteve Poľska. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Poľsko chce pre migračnú krízu vyhlásiť výnimočný stav v regiónoch na hraniciach s Bieloruskom