Poľská vláda požiadala v utorok prezidenta Andrzeja Dudu, aby pre hrozbu nelegálnej migrácie vyhlásil výnimočný stav v dvoch regiónoch na hraniciach s Bieloruskom.

Prezident podľa agentúry Reuters výnimočný stav pravdepodobne schváli. Trvať by mal 30 dní a týkal by sa častí Lubelského a Podleského vojvodstva. „Situácia na hraniciach s Bieloruskom je krízová a stále napätá,“ povedal premiér Mateusz Morawiecki (na foto).

Ako uvádza Reuters, počas výnimočného stavu by mali úrady širšie právomoci pri monitorovaní a kontrolovaní pohybu osôb.

Poľsko, rovnako ako aj Litva, čelí v ostatných týždňoch náporu migrantov prichádzajúcich z Bieloruska. Viacerí predstavitelia týchto krajín obviňujú z organizovania nelegálnej migrácie režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý sa tak podľa nich snaží vyvolať v EÚ nestabilitu.

Bieloruský líder ešte koncom mája oznámil, že jeho krajina v reakcii na tvrdšie západné sankcie už nebude brániť migrantom postupovať ďalej do EÚ.

Poľsko natiahlo pozdĺž hraníc s Bieloruskom ostnatý drôt a minulý týždeň tam začalo aj s výstavbou 2,5 metra vysokého plota.

Kríza medzi Varšavou a Minskom ešte eskalovala, keď Poľsko nedávno obvinilo bieloruské úrady, že neumožňujú doručenie humanitárnej pomoci skupine pozostávajúcej z približne 30 migrantov, ktorí uviazli na spoločných hraniciach týchto krajín.

Poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski vysvetlil, že obmedzenia v rámci výnimočného stavu postihnú miestnych obyvateľov len v malej miere, ale zabránia vstupu ostatných ľudí do chránenej oblasti.

Upozornil, že tam nebudú „žiadne výlety, podujatia ani demonštrácie“.