Klientske centrum sídli v areáli Starej Ikey. V rovnakej budove s ním susedia potraviny. Tie zaberajú štvrtinu z pôvodnej plochy. Túto časť budovy spolu s časťou parkoviska spravuje akciovka SFI property.

TREND ešte vlani informoval, že v dozornej rade firmy sedia Jaroslav Šusta a Eva Štangová. J. Šusta sa s ministrom vnútra pozná ešte z čias jeho advokátskych začiatkov v kancelárii MKKT (Majeríková, Kaliňák, Koštial, Turčan). J. Šusta zároveň pôsobí v dozornej rade akciovky B.A. Haus, a to od jej vzniku.

J. Šusta ale tiež podľa zakladateľskej listiny firmy SFI z mája 2014, ktorú si TREND vypýtal zo Zbierky listín, je aj jej jednopercentným akcionárom. Vlastní jeden kus kmeňovej akcie v menovitej hodnote 250 eur. Zvyšných 99 percent akcií vlastní Peter Varmuža, bývalý šéf siete Tesco.

Dlhšie sa nevideli

Jednopercentný podiel J. Šustu v susedných potravinách môže na prvý pohľad pôsobiť bezvýznamne. Okrem prípadného podielu na zisku, aká môže byť motivácia pre niekoho vlastniť tak malý podiel firmy popri druhom veľkom akcionárovi?

TREND sa preto na reálnu pozíciu v SFI spýtal aj samotného J. Šustu. Ten na to, ako aj na aktuálne kontakty na ministra vnútra neodpovedal. Zhovorčivejší bol samotný minister. „Nemám o tom žiadnu vedomosť,“ odpovedal cez svoje tlačové oddelenie R. Kaliňák na otázku, či vedel o podiele J. Šustu v potravinách vedľa klientskeho centra. Ku kontaktom na J. Šustu uviedol, že ho pozná z pôsobenia v kancelárii MKKT a niekoľko rokov ho nevidel.

Vplyvnejšie 1 percento

No legislatíva ponúka niekoľko „kľučiek“ pre jednopercentného akcionára. Partner advokátskej kancelárie Taylor Wessing Radovan Pala napríklad uvádza, že v prípade jediného akcionára sa ten musí povinne zapisovať do Obchodného registra.

„Keď má spoločnosť viac ako jedného akcionára, povinnosť zverejnenia cez register nie je.“ Tiež sa na takého minoritného akcionára nevzťahuje úprava spriaznenosti v prípade konkurzu či obmedzenia týkajúce sa spoločnosti v kríze. Vtedy napríklad nemôže firma vyplatiť akcionárom splátky pôžičiek.

„Inými slovami, takýto ‚minimálny‘ akcionár môže bez väčšieho rizika financovať spoločnosť, akoby stál mimo jej štruktúr. Prax ukazuje, že dokázať existenciu prípadných neformálnych dohôd umožňujúcich akcionárovi vykonávať oveľa väčší vplyv je mimoriadne náročné,“ dodáva R. Pala.

Ľudia z B.A. Haus vlastnia aj časť potravín vedľa Kaliňákovho ESA

Klientske centrum Zdroj: SITA

Doplnené o nové prepojenie 22. 6. :

J. Šusta tiež likvidoval firmu BKZ, spol. s r. o. Išlo o spoločný podnik manželky ministra vnútra Zuzany Kaliňákovej, bývalej tenistky Karin Habšudovej Cílekovej a Boženy Krausovej. Na firmu upozornil denník Sme v súvislosti s tým, že firma bývalého viceprimátora Bratislavy Milana Cíleka, ktorý je manželom Karin Habšudovej Cílekovej, vlastní jeden z bytov v rezidencii Bonaparte.

Spoločná firma ministrovej manželky a tenistky vznikla len v októbri 2010, aby už presne o rok bola zrušená, no k výmazu došlo až v septembri 2012. Firma sídlila práve v budove na Sklenárskej ulici v Bratislave, v ktorej mezanín vlastní minister R. Kaliňák a zvyšné dva priestory má firma B.A. Haus. Aj pre tieto dve nehnuteľnosti minister kupoval podiel vo firme B.A. Haus, ako vysvetlil novinárom osobne R. Kaliňák.

Klientske centrum za podivných podmienok

Areál bývalej Ikey sa pritom na klientske centrum premenil za podozrivých podmienok. Ministerstvo vnútra pri ňom de facto obišlo verejnú súťaž, keď najskôr s pôvodným majiteľom podpísalo zmluvu o prenájme a neskôr budovu zrekonštruovalo.

Minister to aj pre TREND obhajoval tým, že dal verejnosti a médiám možnosť, aby spochybnili jeho výber a cenu. Keď nikto s lepším návrhom neprišiel, podpísala sa do dvoch mesiacov zmluva celkovo za 12,75 milióna eur bez DPH. Areál klientskeho centra aj potravín sa rekonštruoval a otváral zhruba v rovnakom čase.

Chobotnica z B.A. Haus

B.A. Haus zakladal ešte v roku 2007 L. Bašternák a po pár mesiacoch do nej ako akcionár pristúpil exminister Ján Počiatek. Koncom roka 2013 akcionársky podiel od L. Bašternáka odkúpil pol na pol J. Počiatek (jeho podiel vo firme tak stúpol na 50 percent) a R. Kaliňák.

Ten sa k vlastníctvu 16 percent firmy priznal až v týchto dňoch, po mediálnom tlaku a odhalení platieb od tejto firmy na jeho bankový účet. Práve v čase jeho príchodu do firmy do jej dozornej rady vstúpila aj E. Štangová. Tá je tiež aj v dozornej rade SFI.