Litva v nedeľu zastavila import všetkých ruských energií vrátane ropy, zemného plynu a elektriny, čím sa ako prvá európska krajina zbavila závislosti od dodávok energie z Ruska, píše Euractiv.

Paneurópska energetická burza Nord Pool sa rozhodla zastaviť obchodovanie ruskej elektriny od svojho jediného dodávateľa v pobaltských štátoch, ktorým je ruský Inter RAO, čo znamená, že Litva už z Ruska nedováža ropu, elektrinu a zemný plyn.

„Nie je to len nesmierne dôležitý míľnik pre Litvu na jej ceste k energetickej nezávislosti, ale je to aj výraz solidarity s Ukrajinou. Musíme prestať financovať ruskú vojnovú mašinériu,“ povedal litovský minister energetiky Dainius Kreivys.

Litva získa úplnú energetickú nezávislosť, keď sa jej podarí úspešne implementovať synchronizáciu, uspokojí svoje potreby ohľadom spotreby elektrickej energie prostredníctvom produkcie zelenej energie a začne elektrinu vyvážať, zdôraznil Kreivys.

Do terminálu v Klaipéde už prúdia dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) zo Spojených štátov. Potreby Litvy v oblasti odberu elektrickej energie pokrýva jej domáca produkcia, dovoz z EÚ, ako aj prepojenie rozvodných sústav so Švédskom, Poľskom a Lotyšskom. Okrem toho rafinéria Orlen Lietuva, jediný importér ruskej ropy v Litve, odmietol túto komoditu dovážať už pred mesiacom.

Ďalšie dôležité správy

Minister financií Igor Matovič (vľavo) a minister hospodárstva Richard Sulík (vpravo)
Neprehliadnite

Únijné embargo na Putinovu ropu narazilo, výnimiek pribúda. Matovič chce i stopku na ceny palív